Audi’den yolculara sanal gerçeklik uygulaması holoride

Audi, art koltuktaki yolcuların seyahat sırasında kullanabilecekleri yeni bir sanal gerçeklik (VR) uygulaması geliştiriyor: holoride

Audi tarafından geliştirilen uygulama sayesinde yolcular, sinemalardan oyunlara, toplantı sunumlarına kadar birçok aktivitede VR gözlükler sayesinde daha keyifli bir seyahat geçirebilecekler. Takip edilen sanal içerik, arabanın sürüş hareketlerine gerçek vakitli olarak ahenk sağlayacak.

Audi, araba seyahatlerini çok modlu bir tecrübe haline getiren yenilikçi VR yahut XR (genişletilmiş gerçeklik) teknolojisini sunuyor.

Holoride ismi verilen platformda, art koltuktaki yolcular, sinemaları, görüntü oyunlarını ve etkileşimli içerikleri daha gerçekçi deneyimleyebilecekleri bir VR uygulamasını kullanıyor. Gerçek vakitli olarak aracın sürüş hareketlerine de uyarlanan yeni bir teknolojiye sahip uygulama sayesinde, örneğin aracın viraj dönüşü sırasında, VR gözlükle bir uzay gemisini izleyen yolcu, hayali dünyadaki uzay gemisinin de tıpkı istikamette döndüğünü, aracın hızlanmasıyla, uzay gemisinin de hızlandığını görebiliyor.

Yeni bir medya: holoride

İçerik geliştiricilerin genişletilmiş gerçeklik biçimleri oluşturmasını sağlayan bir platform olan holoride, özel olarak geliştirilen yazılım kitiyle yeni bir medya yaratıyor. Elastik Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) ismi verilen ve Unity oyun motoru için geliştirilen yeni çalışma, geliştiricilerin, oyun tecrübeleri ve cümbüş formatları oluşturmaları için araçların erişimine müsaade veriyor. İçerik oluşturmaya yeni bir yaklaşım sağlayan bu yeni medya kategorisi, uzay maceralarından gişe rekorları kıran sinemalara ve tarihi kent tiplerine kadar birçok farklı alanda kullanılabiliyor.

Salzburg’da sanal yolculuk

Audi yeni cümbüş formatını birinci olarak Salzburg Şenliği’nde kullandı. Şenlik iştirakçileri, Audi e-tron’ un art koltuğunda, şenliğin düzenlediği kentte sanal bir cins ve şenliğin geçmişinden tarihi sahneleri izleme fırsatı buldular.

İlk olarak Las Vegas’taki CES 2019’da tanıtılan holoride, Disney ile işbirliği içinde, Marvel’in Galaksinin Koruyucuları’ndan Rocket Raccoon karakterine dayanan araç içi, aksiyon dolu bir VR oyun da geliştirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu