Avrupa Birliği, AVAS Sistemini Zorunlu Kıldı

Elektrikli motora sahip olan otomobiller, dünya genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Hem yakıt tüketiminin az olması hem de elektriğin çevreyi kirletmemesi, hem devlet idareleri hem de müşteriler tarafından ziyadesiyle ilgi çekiyor. Lakin bu elektrikli arabaların avantajlarının yanı sıra yetkililerin dezavantaj olarak gördükleri bir özelliği de var; fazlasıyla sessiz olmaları. Avrupa Birliği'ne nazaran elektrikli arabalar, fazla sessiz oldukları için hem etraflarındaki öbür araçlar hem bisikletler hem de yayalar tarafından duyulmuyordu ve bunun riskleri de büyüktü. Hususla ilgili bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalarını tamamlayan Avrupa Birliği, bugün itibariyle bu maddeyi uygulamaya başladı. Böylece elektrikli araba ve minibüslere, AVAS olarak isimlendirilen ve araçlarda muhakkak düzeydeki bir sesin oluşumu sağlayan teknolojiye sahip olma mecburiliği getirildi.

Bu yasa dahilinde tüm elektrikli araba ve minibüsler, sahip olacakları AVAS teknolojisiyle hareketleri halinde muhakkak bir düzeyde ses çıkaraklar. Mekanik bir motor sesine benzeyen bu ses, araçlar saatte 19 kilometre ile giderken bile duyulabilecek. Böylelikle araçların hareket halinde olduğu çevredeki yayalar, öbür araçlar ve bisikletler tarafından anlaşılabilecek.

Bu kanunla ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Ulaştırma Bakanı Michael Ellis; pak bir çevreyi desteklediklerini belirterek bu teknojiden herkesin yararlanmasının değerli olduğunu, bu bağlamda hem görme engelli insanların hem de etraftaki öteki trafiğin güvenliğinin sağlanmasının büyük bir ehemmiyet arz ettiğini, bu maddeyle birlikte araçların sahip oldukları seslerin bilhassa yayaların, araçların hareketini manaya noktasında yarar sağlayacağını söz etti.

Bu kanun ayrıyeten araba üreticilerine 2021 yılına kadar mühlet veriyor. Üreticiler bu müddetin sonuna kadar mevcut ve yeni araçlarını AVAS sistemi ile donatmak zorundalar. Ayrıyeten bir araç kullanıcısı, trafikte bu türlü bir riskin olmadığı olmadığı otoban üzere yollarda AVAS sistemini büsbütün kapatabilecek ya da ses düzeyini ayarlayabilecek.

Başa dön tuşu