Bentley, Lüks Plug-In Hibrit Aracı Bentayga’yı Duyurdu

Bentley, araba pazarında ürettiği lüks araçlarla, başka markaların önüne çıkıyor. Bentley araçların nitelikleri düşünüldüğünde, yakıt verimliliğinin kullanıcıların aklına gelen birinci şey olmadığı söylenebilir. Bentley ise piyasaya sunacağı yeni lüks araba ile bu durumu bilakis çevirmek istiyor. Lüks araç üreticisinin piyasaya süreceği plug-in hibrit aracı, yakıt verimliliği ile sınıfından kendisini ayıracak üzere görünüyor.

Standart hibrit araçlar, kendilerinde olan içten yanmalı motorlar aracılığıyla şarj oluyor. Plug-in hibrit araçlar ise hem içten yanmalı motorlarla şarj olabilirken hem de şarj istasyonlarından şarj olabiliyor. Bentley’de yeni aracı Bentayga’da bu plug-in hibrit motor teknolojisini kullanacak. 

İngiliz araba üreticisi, önümüzdeki dört yıl boyunca yeni elektrikli araçları için Bentayga’nın bir başlangıç olduğunu söylüyor. Bentayga’nın önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan lansmanı ise şirketin kuruluşunun 100.yılına denk geliyor. Bentayga’nın lansmanı şirketin ikinci yüzyılındaki dönüşüme de bir işaret olacak. 

Bentley, Volkswagen Grubu’nun şemsiyesi altında faaliyete devam ediyor. Volkswagen, dünya genelindeki katı kilometre ve emisyon düzenlemelerini araçlarında muvaffakiyet ile uygulamaya çalışıyor. Bu düzenlemeler, Bentley’in kendi standartları ile geleceğe taşınmayacağı manasına gelmiyor. Bentley araçlar üzerinde yapılacak düzenlemeler ile Bentley’lerin ebediyen cazip kalması sağlanabilir. 

Bentley Üretim Şurası Üyesi Peter Bosch, “Gelecek 100 yılımıza hazırlanırken, sürdürülebilirlik konusundaki kelamımızı pekiştiren, vizyon sahibi, büsbütün elektrikli Bentley EXP 100 GT konsepti üzere teşebbüslere yatırım yapıyoruz” dedi. 

Bentley için ilerlemenin bir kısmı, klasik olarak ağır olan araçlarının yükünü azaltacak ve elektrikli seçeneklerin yanı sıra küçültülmüş motorlar olacak. Bentley’in plug-in hibrit aracı Bentayga hibrit, 3.0 litre V6 akaryakıtlı motora uygun bir turbo şarjlı elektrikli bir motoru kullanıyor. İki motor bir ortaya getirildiğinde 516 lb-ft tork ortaya çıkarıyor. 

Bentley, Avrupa WTLP test standardında aracın yakıt tüketiminin 80 mpg olduğunu sav ediyor. Fakat aracın ABD’deki EPA test sayıları mevcut değil. Genel kurallara nazaran ABD için yakıt tüketiminin 66-68 mpg ortasında olması gerekiyor. 

Bentayga’nın İngiltere’de satışı önümüzdeki günlerde başlayacak. Lakin dünyanın geri kalanında ne vakit satışa çıkacağı aşikâr değil. Bentley’in plug-in hibrit aracı Bentayga’nın İngiltere fiyatı şu an için 133.100 pound(yaklaşık 935 bin tl).

Başa dön tuşu