İddia: Audi, Yeni CEO’sunu BMW’den Transfer Edecek

Görünüşe nazaran BMW, yöneticilerini eskisinden de yüksek profilli bir halde seçerek çıtayı bir üst seviyeye çıkartacak. Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung’un yaptığı haberlere nazaran BMW'nin eski motor geliştirme ve satın alma uzmanı Markus Deusmann’ın 2020 yılı içerisinde Audi’nin CEO’su olarak seçileceği belirtildi. Haberde Deusmann’ın 1 Nisan 2020’de CEO olarak vazifeye başlamasının beklendiği söylendi.

Bu haberler doğruysa Deusmann da tıpkı BMW’nin eski geliştirme uzmanı ve şimdiki Volkswagen CEO’su Dr. Herbert Diess üzere yüksek profilli transfer olan yöneticiler listesinde yer alacak.

Emisyon skandalının tesirleri görülüyor:

Duesmann’ın, Audi’nin şimdiki CEO’su Rupert Stadler’ın yerine geçmesi bekleniyor. Rupert Stadler da 2018 yılında dizel emisyon skandalı ile gündeme gelmiş ve soruşturma altına alınmıştı. Volkswagen’in “dieselgate” olarak isimlendirdiği bu skandalın Audi’nin motor geliştirme departmanı kaynaklı olduğu bildirilmiş ve süreç Stadler’ın gözaltına alınmasına kadar uzamıştı. Volkswagen, firmayı bu biçim kahırlardan uzak tutmaya çalışmak için Audi’nin idaresine ağırlaşmış ve Stadler’ın misyonu bırakması için baskı uygulamıştı.

Deusmann’ın BMW ile olan kontratının 30 Eylül 2019’da biteceği biliniyor. İki taraftan da rastgele bir açıklama yapılmasa da Deusmann’ın Audi’nin bir sonraki CEO’su olmasına müsaade verilmeyeceği hakkında dedikodular yer alıyor.

Başa dön tuşu