Bugatti’nin Hız Rekoru Kırdığı Araba Seri Üretime Giriyor

Geçtiğimiz günlerde Bugatti’nin yakında yerden giden uçaklara sahip olabileceğini gösteren bir haber yapmıştık. Bugatti’nin Chiron modelinin bir prototipi, 490 km/h suratına ulaşmıştı ve yeni bir rekora imza atmıştı. Bugün çıkan haberlere nazaran rekor sahibi otomobil sonlu sayıda üretilecek ve müşterileriyle buluşacak.

Dün gece Grand Tour galasında Bugatti’nin 110. yılını kutlamak için bir parti düzenlendi. Şirketin lideri Stephan Winkelmann parti sırasında büyük haberi verdi. 490 km/h sürate ulaşmış otomobilden 30 adet üretilecek ve parası bol müşterilere satılacak.

Arabanın birinci satışı parti sırasında gerçekleşti:

Parası bol dedik değil mi? Bu aracın maliyeti vergisiz 3.5 milyon euro (yaklaşık 22 milyon 267 bin TL’cik) olacak. Abi bu arabayı kim alır dediğinizi duyar üzereyim. Lakin hiç şaşırmayın, daha parti sırasındayken bir kişi bu otomobilden almış bile. Yani otomobilin satış sayısı partide 30 açıklandı, parti sırasında 29’a indi.

Arabanın resmiyetteki ismi Bugatti Üstün Sport 300+. Bu canavar 1.578 beygirlik, 8.0 litrelik W16 motordan gücünü alıyor. Otomobilin standart Chiron versiyonu 420 km/h ile kısıtlandırılmış durumdaydı. Ancak Üstün Sport 300+ bu limiti kaldırmak için gelişmiş hava dinamiği sunan yeni bir gövdeye sahip.

Satışa çıkan model ile rekor kıran model farklılıklara sahip:

Satışa çıkan model elbette rekor kıran prototipten farklı olacak. Prototip rekor kırdığı vakit tek koltuğa ve esirgeyici kafese sahipti. Lakin Muhteşem Sport 300+’ta yolcu koltuğu da bulunacak.

Daha evvelki haberimizde de bildirdiğimiz üzere Bugatti sürat denemesi rekorlarını artık denemeyecek. Yani Koenigsegg, Hennessey ve SSC North America üzere şirketler Bugatti üzere bir rakibe sahip olmayacaklar. Hennessey halihazırda gözlerini rekora dikmiş durumdayken Bugatti’nin rekora ne kadar mühletle sahip olacağını hepimiz göreceğiz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu