Toyota Corolla’nın Hatchback’i Çarpışma Testlerinde

Japon araba devi Toyota, Corolla ile bölümü kasıp kavuruyor. Dünyanın en çok satılan arabası olan Corolla, geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla sattı. Ülkemizde de sıkça tercih edilen araçlardan bir tanesi olan Corolla'nın hatchback versiyonu çarpışma testlerine girdi. Arıza konusunda ziyadesiyle başarılı olan Toyota, sağlamlık testlerinden de muvaffakiyetle geçti.

1997 yılında kurulan ve ortaya çıkardığı datalarla belirleyici olmayı başaran Euro NCAP, bu kere 2019 model bir Toyota Corolla hatchback'i test etti. Farklı kaza senaryolarının denendiği testlerden 5 yıldız almayı başaran Corolla, yetişkinlerin güvenliği konusunda yüzde 95, çocukların güvenliğinde yüzde 86 ve güvenlik yardımcıları konusunda da yüzde 77 oranında başarılı oldu.

Corolla, bu başarını Toyota Safety Sense sistemine borçlu. Toyota bu sistemi Corolla'nın hibrit versiyonlarında ve RAV 4'te de standart bir donanım olarak sunuyor. Bu sistemin özelliklerine bakacak olursak, otomatik olarak şeridi ortalayan akıllı şerit takip sistemi, otomatik olarak yanan uzun farlar, adaptif sürat sabitleme özelliği ve Euro NCAP'in başarısına dem vurduğu ön çarpışma önleyici sistem. Bu sistem sayesinde aracın ön tarafında bulunan araç, yaya bisiklet üzere objeler algılanıyor ve muhtemel bir çarpışma durumunda hem acil fren yapıyor hem de yolcuların emniyet kemerlerini daha gergin bir hale getiriyor. Bu sayede yolcu güvenliği sağlanmış oluyor.

Araç üzerinde yapılan testler Euro NCAP'in YouTube kanalından da paylaşıldı. Paylaşılan o görüntüyü çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu