BMW, Elektrikli Otomobiller İçin Talep Olmadığını Açıkladı

BMW, Ar-Ge çalışmalarına göre sürücülerin pek talep etmediği elektrikli araçları geliştirmek için milyonlarca dolar harcıyor. Alman şirketin 2020’lerin başında Avrupa da dâhil olmak üzere kilit pazarlarda yakın vakitte yürürlüğe giren emisyon düzenlemelerine uymak için portföyüne elektrikle çalışan daha fazla araç eklemesi gerekiyor ancak elektrikli arabaların akaryakıtla çalışan arabaları satış sayısı olarak hâlâ geçmesi pek mümkün görünmüyor.

Alman devinin üst seviye yöneticisi Klausd Frölich, “Elektrikli araçlar için müşteri talebi yok” dedi. BMW, 1970’lerin başında elektrikli arabalar denemeye başlamıştı ve 2013’te tanıttığı i3 modelini rakiplerinin çok öncesinde piyasaya sürmüştü ancak bu araç, satış sayısı olarak istenilen başarıyı yakalayamamıştı. Frölich, elektrikli arabaların hâlâ satın alınamayacak kadar değerli olduğunu ve kimi Avrupa ülkelerinde elektrik maliyetinin nispeten yüksek olduğunu savundu.

BMW, yeniden de elektrikli otomobil üretimine dayanak vermeye devam edecek. Şirket, 80 kilometre boyunca yalnızca elektrikle gidebilen bir hibrit araç geliştirmeyi planlıyor ve içten yanmalı motorların on yıllarca yıl daha kullanılacağını düşünüyor.

Başa dön tuşu