Türkiye’de İlk: Elektrikli Zırhlı Araç Akrep II Tanıtıldı

Sakarya merkezli Türk otobüs ve askeri araç üreticisi olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş'nin bugün, savunma endüstrisindeki ilerlemeleri kıymetlendirmek ve yeni zırhlı araçlarını tanıtmak için düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin birinci elektrikli zırhlı aracı Akrep II tanıtıldı.

Gerçekleştirilen basın toplantısında kelam alan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yaptığı konuşmada: “İlk versiyonu Türkiye'nin birinci elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve deneyim kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda birinci adımları olacak” cümlelerine yer verdi.

Söz konusu elektrikli zırhlı araç Akrep II'nin; 30 Nisan'da başlayıp 3 Mayıs tarihinde sona erecek olan 14. Memleketler arası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF'19) sergileneceğini söyleyen Görgüç, Akrep II'yi fuarda özel bir konfigürasyonla görücüye çıkarmak için çalışmaların aylardır devam ettiğini kaydetti.

Aracın kabiliyetleri ile ilgili “Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek sürat ve sessizlik avantajlarını bir ortada sunan Akrep II; tüm dünyada orduların güçlü isteklerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motoruna sahip. Taktik performans beklentilerine de en güzel formda yanıt veren Akrep II; özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik takviye manasında da avantajlar sunuyor” cümlelerini kuran Genel Müdür Serdar Görgüç, Akrep II'nin geleceğin hibrit ve otonom zırhlı araçları için kıymetli bir adım olduğuna değindi.

Konuşmasına “Hedefimiz, Akrep II'nin Türkiye'nin teknoloji ihracatında öncü eserlerden biri olmasıdır” biçiminde devam eden Görgüç, elektrikli zırhlı araç Akrep II'ye ilginin büyük olmasını ve başka ülkelere ihracatın gerçekleşmesini ümit ettiğini de kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu