BMW Z4 Touring Coupe Konsepti Tanıtıldı

BMW, Z4 üzerine inşa edilen yeni konsept otomobili Touring Coupe’yi tanıttı. Araç, seri üretime girmeyecek olsa da sahip olduğu detaylar ile koleksiyonerlerin hayallerini süsleyecek diyebiliriz.

Alman otomotiv devi BMW, İtalya’da gerçekleştirilen ve klasik otomobillerin gövde gösterisi yaptığı Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de yeni konsepti otomobili ‘BMW Touring Coupe’yi tanıttı. BMW Z4 üzerine inşa edilen konseptin bir seri üretim aracı olmayacağı ifade edilse de özellikle koleksiyonerlerin bu aracın üretilmesi için BMW’ye baskı yapabileceğini söyleyebiliriz.

Karşınızda BMW Touring Coupe

BMW Touring Coupe

BMW Touring Coupe, otomobil dünyasında ‘palyaço ayakkabısı’ olarak anılan bir gövde yapısına sahip. kaput bölümünün gövdesine göre fazla uzun olması, aracın adeta bir station wagon coupe gibi görünmesine neden oluyor. Haberimizin başında da aktardığımız gibi Touring Coupe, seri üretimi olmayacak bir konsept. Dolayısı ile kaput altında nasıl bir motoru olacağına dair bir bilgi paylaşılmadı. Ancak tasarımını detaylıca inceleyebiliriz.

Touring Coupe, önden bakıldığında “Ben BMW Z4’üm” diye bağırıyor

BMW touring coupe önden

Touring Coupe’ye önden baktığımızda alışık olduğumuz Z4 tasarımını gördüğümüzü ifade edebiliriz, modern BMW modellerine göre küçük bir böbrek ızgara, aynı minimalizmi devam ettiren far tasarımı, Togg T10X’teki lale tasarımın tam tersi görünen bir panjur tasarımı ve tampon altında iri havalandırma boşlukları…

Station wagon gibi uzun coupe

BMW touring coupe yandan

Araca yandan baktığımızda en çok dikkat çeken şeyin ön ve arka teker boyutları arasındaki fark olduğunu söyleyebiliriz. Zira önce 20, arkada 21 inçlik jantlar bulunuyor. 5 kollu yapıdaki jantlar toplamda 20 çatallı tasarımı ile güçlü bir görüntü sunuyor diyebiliriz. Ayrıca camların kenarlarındaki krom kaplama, aynanın altında da kendini gösteriyor.

Devasa egzos çıkışları, yüzlerce baygir gücündeki motorun ipucunu veriyor

BMW touring coupe arka

Farlardaki minimal tasarım, LED stoplarda da kendini gösteriyor. Arka tamponun sağ ve sol yanına yerleştirilen çift egzoz çıkışı ise ön tampondaki hava boşlukları gibi devasa bir yapıya sahip. Arka camdan aşağı doğru devam eden rüzgarlık, sürücünün arka camdaki görüş açısını epey kapatıyor olsa da sonuçta karşımıza trafiğe çıkacak bir otomobil bulunmuyor.

Elinizin değebileceği neredeyse her yer deri kaplı

BMW Touring Coupe iç mekan

Gelelim iç tasarıma… Touring Coupe’nin klasik ile moderni bir potada erittiğini söyleyebiliriz. Devasa gösterge ve multimedya ekranı araca modern bir hava katarken eski moda düğmeli klima kontrolleri, klasik otomobillere göz kırpıyor. Araç iç mekanda sunduğu antrasit, kahverengi ve koyu krem tasarım ile güzel bir kontrast oluşturmuş durumda.

Bagajı Egea ile yarışır

BMW touring coupe bagaj

Touring Coupe’nin neredeyse bir sedan otomobil kadar geniş bir bagajı bulunuyor. Aracın iç tasarımda kullanılan kahverengi deri kaplama ile aynı kumaştan imal edilen deri çantası, valizi ve hatta anahtar kılıfı dahi bulunuyor. Tabi araç satılık olmadığından hiç kimse bu ‘Touring Coupe’ yazılı çanta ya da valize sahip olamayacak. Tabi “asla, asla deme” sözünü unutmamak gerek; Touring Coupe yeterince sevilirse BMW, koleksiyonerleri mutlu etmek için birkaç özel otomobil üretebilir…

Başa dön tuşu