BMW’nin Hidrojen Yakıt Hücreli İlk Modeli BMW i Hydrogen NEXT’in Yol Testlerine Başlandı

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği BMW, sürdürülebilir mobilite misyonu kapsamında, temellerini BMW X5 modelinden alan ilk hidrojen yakıt hücreli prototipi BMW i Hydrogen NEXT’in yol testlerini gerçekleştirmeye başladı.

Otomotiv sanayisindeki sürdürülebilirlik dönüşümüne istikamet veren markaların başında gelen BMW, etraf dostu yapısıyla öne çıkan hidrojen yakıt hücreli prototip modeli BMW i Hydrogen NEXT’in test sürüşlerini Avrupa yollarında gerçekleştiriyor.

Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisiyle Daha Uzun Menzil

Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi, BMW Group’un esnek aktarma organları stratejisi kapsamında geliştirdiği içten yanmalı motorları, plug-in hybrid sistemleri ve batarya temelli elektrikli araçları desteklemek için uzun bir gelecek potansiyeline sahiptir. Bu teknolojinin öne çıktığı en bariz ve güçlü tarafları ise bilhassa elektrik şarj altyapısına sahip olmayan, sık sık uzun aralı sürüşlerde araçlarını kullanan tüketiciler için cazibeli bir alternatif olması.

İçten yanmalı konvansiyonel bir motorun fonksiyonelliğini de bünyesinde barındıran BMW i Hydrogen NEXT, hava şartlarından etkilenmeden, yakıt deposunun hacmine paralel olarak kullanıcılarına yüksek bir menzil arası sunuyor. Ayrıyeten hidrojen yakıt dolumu 3-4 dakika içinde süratli bir halde gerçekleştirilebiliyor.

BMW’nin Karakteristik Sürüş Keyfi i Hydrogen NEXT Modelinde de Devam Edecek

BMW i Hydrogen NEXT’in test sürüşlerinde odaklanılan bir öbür nokta ise BMW’nin geçmişten günümüze gelen kendine has sürüş keyfinin motamot devam etmesi. Yakıt hücresi, hidrojen tankları ve merkezi araç denetim ünitesi üzere sistemleri epey ayrıntılı denetimlerden geçen BMW i Hydrogen NEXT’in laboratuvar ortamında tamamlanan yüzlerce teknik incelemesinin akabinde, artık de günlük kullanım şartlarına uygun yol testleri gerçekleştiriliyor. Tüm ayrıntılar dikkate alınarak yapılan bu testler, BMW’nin sahip olduğu karakteristik sürüş keyfinin tutkunlarına BMW i Hydrogen Next’te de değişmeden aktarılabilmesi üzerine gerçekleşiyor.

374 Beygir Güç Üretecek

BMW i Hydrogen NEXT’de kullanılan sistem, aracın yakıt deposunda taşıdığı hidrojen ile havadaki oksijenin kimyasal bir tepkiye girerek gereksinim duyulan enerjiyi açığa çıkarması prensibi ile çalışıyor. Açığa çıkan bu güç iki istikametli olarak ya pillerin dolumu ya da arabanın hareketi için yönlendirilebiliyor. Bu sistem birebir vakitte büsbütün elektrikli BMW iX3 ve i4 modellerinde de kullanılan eDrive teknolojisiyle birlikte ahenk içerisinde çalışabiliyor. Böylelikle gerçekleşen hidrojen yansıması sayesinde 170 bg’lik bir güç ortaya çıkarken, ön ve art akslarda bulunan elektrik motorların da takviyesiyle BMW i Hydrogen NEXT toplamda 374 bg güç üretebiliyor.

Yakıt hücresi modülünün çabucak altında bulunan elektrik akımı dönüştürücüsü, yansımadan ortaya çıkan gücün voltajını BMW i Hydrogen NEXT’e güç sağlayan elektrik motorunun voltajına nazaran ayarlayabiliyor. Bataryada depolanan güç, sürüş boyunca hızlanma ve frenlemelerde ortaya çıkan güçten sağlanarak verimli bir formda üretiliyor.

BMW i Hydrogen NEXT’te hidrojen yakıtını koruma etmek için özel olarak geliştirilen, karbon fiber destekli plastikten (CFRP) üretilen 700 bar basınçlı, yakıtla birlikte tartısı 6 kilograma ulaşabilen bir depo bulunuyor. Yakıt deposunda yer alan hidrojen ve elektrikle birlikte ortaya çıkan güç, araca hareket kabiliyetini verirken etrafa ise sırf su buharı salınıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu