Bosch, elektrikli araçlarda “şarj adaptörü” kullanımını sona erdiriyor

Kontrol kutusu olmadan esnek şarj imkânı sunan entegre teknolojili dünyanın birinci elektrikli araç şarj kablosu

Hafif: Bosch kablosu, kablo içi rastgele bir denetim kutusuna gereksinim duymaz ve üç kilogramın altındaki yükü ile konvansiyonel şarj kablolarından yüzde 40 daha hafiftir.

Akıllı: Entegre denetim ve güvenlik teknolojisi sayesinde şarj gücü ve sıcaklık sağlam bir halde takip edilir.

Esnek: İster konutta ister yolda, Tip 2 adaptörler ve konut tipi fişler sayesinde ikinci bir şarj kablosuna gereksinim kalmaz.

Stuttgart ve Münih, Almanya- Elektrikli arabaların şarj edilmesi hiç bu kadar kolay olmamıştı: Bosch’un entegre denetim ve güvenlik teknolojisine sahip yeni esnek akıllı şarj kablosu, 230 voltluk bir prizde şarj etme süreci yapılırken kablo içi denetim kutusu olarak da bilinen “şarj adaptörü” olmadan çalışabiliyor. Bu, IAA Mobility 2021’de birinci defa görücüye çıkan esnek akıllı şarj kablosunun tartısının üç kilogramdan az olduğu manasına geliyor. Ortalamada bu kıymet, denetim kutulu konvansiyonel şarj kablolarına nazaran ortalama yüzde 40 daha azdır. İleri teknolojiye sahip kablo, yük tasarrufu sağlamanın yanı sıra bagajda yer kazandırır. Tip 2 adaptörler ve konut tipi fişler ile geldiğinden, meskendeki prizde yahut yoldaki şarj istasyonundan şarj etmek isteyen şoförler, artık ikinci bir kabloya muhtaçlık duymaz. Aslında elektrikli arabaları şarj etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Lideri Dr. Uwe Gackstatter, “Bu kozmik şarj kablosuyla Bosch, elektromobiliteyi daha da müşteri dostu kılıyor. Elektrikli araçlar için yeni kabloyu standart ekipman haline getirmek istiyoruz” dedi. Bosch, 2022 yılının ortasında kablonun araç üreticilerine ve şoförlere satışına başlamayı hedefliyor.

Her duruma uygun tek kablo: Meskende ve yolda 22 kW’ye kadar şarj

Üç fazlı kablo, 22 kilowatt’a kadar mod 2 ve mod 3 alternatif akım ile şar şarj imkânı sağlar. Esnek akıllı şarj kablosuyla, meskende şarj ederken bir elektrik panosuna gerek kalmaz. Müşteriler bunu istiyor. Avrupa’da elektrikli araba şoförlerinin yüzde 84’ü akşam yahut gece konutta aracı tekrar şarj ediyor (kaynak: newmotion Elektrikli Araç Şoför Anketi 2020). Her prize entegre edilen teknoloji, şarj etme sürecini emniyetli ve emniyetli hale getiriyor. Kablonun ucundaki tip 2 konektör, şarj gücünü denetim ve takip etmek için gerekli bileşenleri içerir. Başka uçta adaptörlü konut tipi fiş, sıcaklık denetimini ve bir kaçak akım rölesi barındırır. Bu da 2,3 kilowatt’a kadar şarj gücüyle konut tipi bir prizde olağan şarj sırasında bile çok yükleme yahut çok ısınma olmamasını sağlar. Gerekirse emniyet teknolojisi durum kritik hale gelmeden evvel kabloyu devre dışı bırakır.

Minyatürleştirme teknik bilgisi: Bosch teknolojiyi üç kat küçültüyor

Bosch geliştiricileri, denetim ve güvenlik teknolojisini kompakt kablo konektörlerine entegre edebilmek için, elektronik bileşenlerin boyutunu denetim kutularında evvelki uygulamalara oranla değerli ölçüde azalttı. Burada, şirket içerisinde daima geliştirilmekte olan minyatürleştirme uzmanlığından faydalanılıyor. Gackstatter, “Esnek akıllı şarj kablosu, Bosch’un günlük hayatı kolaylaştırırken elektromobilitenin daha geniş bir kabul kitlesine ulaşmasına yardımcı olmak için yenilikçi yüksek teknolojiyi nasıl kullandığının eksiksiz bir örneğidir.” dedi. Dahası, yeni kablo çok kısa bir müddette geliştirildi: geliştirme grubu yeni şarj kablosunu yalnızca 18 ay içinde piyasaya sunmayı başardı.

İnovasyon başkanı: Bosch, elektromobilite portföyünü genişletiyor

Esnek akıllı şarj kablosu, Bosch’un elektromobilite portföyünün yeni üyesidir. Şirket bu alanda bütüncül bir yaklaşım sergiliyor. İnovasyon başkanı Bosch, eBike’lardan binek arabalara ve iş makinelerine kadar tüm şirketlerden daha geniş bir elektrikli güç aktarma düzeneği portföyüne sahip. Bu portföy, hem bataryalı-elektrikli hem de yakıt hücreli güç aktarma düzenekleri için tahliller sunuyor. Batarya performansını ve kullanım ömrünü uygunlaştırmak için şarj servislerini ve bulutta batarya idare servisini de içerir. Ayrıyeten Bosch, batarya üretimi için fabrika ekipmanı sağlama işine de girmiştir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu