Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi artık ŠKODA araçlarında da yer alıyor

Veri bulutuyla hayat kurtarma

  • Bir birinci: ŠKODA araçlarının kokpitindeki ekran aracılığıyla direkt, yanlış tarafta giden şoför uyarısı.
  • Milyonlarca kullanıcı: Yanlış istikamette giden şoför uyarısı akıllı telefon uygulamasının 20 Avrupa ülkesinde aylık 2,5 milyon etkin kullanıcısı bulunuyor.
  • Hayat kurtaran ikaz: Bosch tahlili, civardaki şoförlere ve yanlış istikamette giden şoföre ihtar gönderiyor.

Uyarı! Yanlış tarafta giden bir sürücü size gerçek geliyor!” Yanlış istikamette giden şoförler hakkındaki trafik raporları sıklıkla meydana gelen durumlardır. Yalnızca Alman radyo istasyonlarında, her yıl bu cinste yaklaşık 2.000 ikaz yayınlanıyor. Bu olaylar çoğunlukla önemli ve hatta ölümlü kazalar başta olmak üzere kritik durumlara neden oluyor. Bulut tabanlı yanlış tarafta giden şoför ihtar sistemiyle Bosch, hem yanlış tarafta giden şoförleri hem de yaklaşan tehlikede risk altında olan tüm yol kullanıcılarını radyodaki trafik haberlerinden daha süratli bir halde, saniyeler içerisinde uyaran bir tahlil geliştirdi. ŠKODA, Bosch’un yanlış istikamette giden şoför ikazını tercih eden dünyadaki birinci araba üreticisi oldu. Yeni bir bilgi-eğlence uygulaması sayesinde, ŠKODA şoförleri, hayat kurtaran uyarıyı direkt, araçlarının kokpitindeki ekran üzerinden alacaklar. Bosch Mobilite Bilişim Tahlilleri kısmının Lideri Dr. Mathias Pillin, “Hedefimiz, “Yaşam İçin Teknoloji” anlayışımıza paralel olarak her arabaya yanlış istikamette giden şoför uyarısı sistemini yerleştirmektir. Yanlış tarafta giden şoförlerin yol açtığı her vefat, her yaralanma istenilmeyen bir durumdur” dedi. 2021 yılının birinci çeyreğinden itibaren ŠKODA, en düzgün bilgi-eğlence sistemleriyle donatılmış olan ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ ve KODIAQ üzere pek çok modelde yanlış tarafta giden şoför uyarısı sistemini sunacak. Başka araç modellerinin de yıl bitmeden bu modelleri takip etmesi planlanıyor. ŠKODA Traffication uygulamasının Eser Müdürü Michal Vondra, “Yolda güvenliği artırmak ŠKODA için değerli bir maksat. Trafikte yanlış tarafta giden şoför uyarısı veren Traffication isimli yeni uygulamamız, bizi bu gayeye ulaşmaya bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

Yanlış istikamette giden şoförlerin neden olduğu öngörülemeyen tehlike

Yanlış istikamette giden şoförlerin yol açtığı kazalar ender görülür, lakin meydana geldiğinde ekseriyetle sonuçları önemli oluyor. Lakin birçok durumda da öngörülemeyen tehlikenin uyarısı çok geç geliyor. Kelam konusu durumların üçte biri çoklukla ortalama 500 metre sonrasında sona erer ve en makus senaryoda ölümcül sonuçlar doğurur. Bosch’un direkt ŠKODA araçlarının bilgi-eğlence ünitesine heyeti bulut tabanlı ikaz sistemi ile iki şirket, artık yanlış istikamette giden şoförlerin yol açtığı kaza sayısını daha da azaltmak istiyor. Bir araç otoyol girişine yahut çıkışına yaklaştığında sistem, mevcut isimsiz GPS pozisyonunu otomatik olarak buluta gönderir. Yazılım, Bosch’un Cloud-Backend’inde aracın mevcut istikametini ve müsaade verilen seyahat tarafını karşılaştırır. Bu iki bilginin çatışması durumunda sistem, yanlış istikamette giden sürücüyü yanlışı konusunda uyarmak için ekrana yanıp sönen bir ikaz gönderir. Bu tahlilin ayırt edici özelliği, ihtarın yalnızca birkaç saniye içerisinde yapılmasıdır. Birçok durumda bu ihtar, şoför otoyola çıkmadan evvel yapılır. Ayrıyeten Bosch ve Škoda bu uygulamanın, ağa bağlı ve potansiyel olarak risk altında olan tüm karayolu kullanıcılarını anında uyarmasını planlıyor. Bu özellik, bu yılın ilerleyen periyotlarında kullanılabilir hale gelecek. Pillin, “Bosch yanlış tarafta giden şoför uyarısı uygulamasına ne kadar çok araç bağlanırsa, görünmez güvenlik ağı da o kadar tesirli olacaktır.” dedi. Araç otoyolun giriş ve çıkış alanından çıktıktan sonra, araç ile bulut ortasındaki bilgi alışverişi sona erer. Bosch, ŠKODA araçlarını yanlış istikamette giden şoför uyarısı sistemiyle donatmanın yanı sıra, bu özelliği giderek daha fazla araçta sunmak için öbür araba üreticileriyle de görüşüyor.

20 ülkede 25 uygulama ortağı

Bosch’un bulut tabanlı yanlış tarafta giden şoför ihtar sistemi, 2018 yılından bu yana akıllı telefon uygulaması olarak kullanılıyor ve Avrupa’daki 25 uygulama ortağı tarafından sunuluyor. Böylelikle toplam 26 milyon kullanıcıya ulaşması sağlanıyor. Sistemi uygulamak için, radyo istasyonlarının ve ayrıyeten yayın, navigasyon ve haber sağlayıcıların akıllı telefon uygulamalarına bir yazılım modülü entegre edildi. Böylece, isimsiz GPS dataları akıllı telefon ile buluta gönderilir ve Bosch’un Backend’inde tahlil edilir. İkaz, akıllı telefon ekranı ve sesli sinyal ile verilir. İspanya, Fransa, İsveç, Norveç, Polonya, İtalya ve Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupa’da ayda yaklaşık 2,5 milyon tekil etkin kullanıcı Bosch’un Avrupa’daki yanlış istikamette giden şoför ikaz sistemini kullanıyor. Sistemin birinci kere Avrupa’nın dışına çıkması ve ABD ve Kanada’ya genişlemesi ile birlikte sisteme yeni kullanıcılar katılacak. Bosch’un Cloud-Backend’i her gün 4,5 milyondan fazla seyahati yanlış yoldan giden şoförlerin riskine karşı pahalandırıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu