Bugatti’nin Hız Rekoru Özel Lastiklerle Kırıldı

Aşırı sürat yapmak öldürür. Sürat rekoru kırmayı planlıyorsanız hiçbir şeyi bahta bırakamazsınız. Bu nedenle Bugatti ve Michelin mühendisleri, modifiyeli Chiron’un 490 kilometre sürate ulaştığı rekor denemesinde, gereğince uzun ve düz bir yol bulduktan çabucak sonra, sürat nedeniyle deforme olmayacak lastikler geliştirmeye yöneldi. 

Michelin’in geliştirme mühendisi Benjamin Vilpert, “Güvenlik Michelin’in DNA’sının büyük bir parçası” dedi. Bu hedefle da 490 kilometre sürate dayanabilecek lastikler ürettiler. Öte yandan bu lastikler modifiyeli versiyona özel üretilmedi. Standart üretim Chiron’larda da tıpkı tekerlekler bulunuyor. 

Aynı gereç, farklı lastik yapısı

Vilpert, değerli noktanın merkezkaç kuvveti nedeniyle lastiklerin çok ısınıp parçalamasını engellemek olduğunu söyledi. Lastiklere binen kuvvet yaklaşık yedi ton oluyor. 

Laboratuvara gidip yeni bir lastik yapmakla uğraşmayan Michelin, var olan Chiron Pilot Cup 2 tekerleklerini yapısal olarak güçlendirme yoluna gitti. Dizaynda, tekerleğe tesir eden her kuvvetin yine incelenmesi gerekti. Yeni yapıya uygun tekerlek, firmanın Kuzey Carolina eyaletindeki hava aracı test merkezinde çeşitli denemelere natürel tutuldu. 

Lastikler burada 506 kilometreyi bulan süratte test edildi. Sonuç olarak lastik deforme olmayınca Michelin de lastiklerin daha fazlasını bile kaldırabileceğinden emin oldu. 

Öte yandan bu modifiyeli aracın bir diğer özelliği de sıfır downforce’a sahip olacak biçimde tasarlanmış olmasıydı. Downforce kabaca aracı piste yapıştıran kuvvettir ve sürat ile zıt orantılıdır. 0 downforce hızlanmak için ülküdür lakin Bugatti Chiron’un sahip olduğu yüksek sürat, aracı daima olarak ikiye ayırmaya çalışan 2 tonluk bir basıncın kelam konusu olduğunu gösteriyor. 

Rekor denemesinde aracı kullanan Andy Wallace da bu duruma işaret ederken tasarımda değerli olanın aracı parçalanmayacak halde üretmek olduğunu söylemişti. Deneyimli pilot, muhakkak bir noktadan sonra yalnızca %10’luk sürat artışının bile sürüşü çok farklı hale getirdiğini söylemişti. 

Wallace, 5 saat boyunca temizlenerek olabilecek en ülkü hale getirilen pistte yaptığı denemede 490,4 kilometre sürate ulaştı. Bu rekor cinsini aşağıda görebilirsiniz. 

Başa dön tuşu