BYD, 2000 km Menzil Sunan Hibrit Sistemini Tanıttı

BYD, yeni hibrit güç aktarım sistemini tanıttı. Sistem, aracın hiç yakıt almadan tek depoyla 2000 kilometre gibi inanılmaz bir menzile sahip olmasını sağlıyor.

Ülkemizde de faaliyetlerini sürdüren, Tesla’nın en büyük rakiplerinden olan Çinli otomobil devi BYD, rakiplerinin çok önüne geçecek sistem tanıttı. Bu, bir hibrit güç aktarma sistemi ve inanılmaz derecede menzil sunuyor.

Elektrikli otomobillerin benimsenmesinin son zamanlarda istenen seviyede olmadığını ve talebin azaldığını biliyoruz. Bu nedenle otomobil devlerinden hibrit araçlara daha fazla hamle geliyor. Normalde elektrikli araç şirketi olarak lanse edilen BYD’de bunlardan biriydi. Yeni sistem de bu kapsamda tanıtıldı.

Tek seferde 2000 kilometre gidiyor

BYD’nin yeni sistemi, otomobilin hiç benzin veya şarj için durmaya gerek olmadan tek seferde 2000 kilometre yol katetmesini sağlıyor. Bu, neredeyse Edirne’den Hakkâri’ye hiç durmadan gidebilir demek. Günümüzdeki hiçbir hibrit araçta böyle bir menzil görmüyoruz. En yakın rakipleri bunun en fazla yarısı civarını sunuyor.

Daha düşük yakıt tüketimi sağlayan yeni güç aktarım sistemi, BYD’nin ilerleyen zamanlarda piyasaya sürmeyi planladığı Qin L ve Seal 06 isimli iki sedan araçta kullanılacak. Üstelik şarj edilebilir hibrit türünde olacak bu araçların fiyatı da çok uygun.

İkisi de 14 bin dolardan az fiyata sahip olacaklar. Bu da çok iddialı olacaklar demek. Araçlar ve ubu menzili sağlayan sistem hakkında maalesef henüz pek bir bilgi yok. Şirket, yakında paylaşacağını ifade etti. Daha fazla bilgi geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

Başa dön tuşu