Chery’nin Eski ve Yeni Distribütörü Birbirine Girdi

Yıllar sonra Türkiye’ye yeniden gelen ve büyük ilgi gören Chery’nin yeni ve eski distribütörü arasında kavga çıktı. Chery’nin eski distribütörü Mermerler, marka için çalışmayı bıraktı.

Bundan yıllar önce Türkiye’de hizmet vermekte olan ancak sonradan çekilen, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye pazarına yeniden giriş yapan Chery ile ilgili garip bir mesele var gibi görünüyor. Anlayabildiğimiz kadarıyla Chery’nin yeni ve eski distribütörü arasında kavga çıktı.

Yaşananları daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek için önce biraz geçmişe gitmek gerekiyor. Hatırlayan okurlarımız vardır; Chery, 2010’lu yıllara kadar Türkiye’de hizmet veriyordu. Markanın o dönemlerde Türkiye distribütörü Mermerler‘di. Ancak işler yolunda gitmeyince araçların satışı durduruldu. Sadece yedek parça ve servis ile ilgili hizmetler devam etti.

Chery, 2023’ün başında Türkiye’ye yeniden girdi: Ama…

Chery Omoda 5

2023 yılında Türkiye’ye yeniden giren Chery, bu kez Mermerler gibi bir firma ile anlaşmadı. Şirket, operasyonel süreci Chery International bünyesinde kendisi üstlendi. Tabii bu süreçte Türkiye’yeki firmalarla servis ve finans gibi alanlar için anlaşmalar imzalandı. Açıklandığı kadarıyla Mermerler, Ocak 2023’e kadar Chery’nin Türkiye’deki tek resmî distribütörüydü ancak sonradan bu durum değişti.

Chery, Türkiye’de Üretim Yapmayı Planlıyor: Bakanlıklarla Görüşmeler Başladı

Ancak Mermerler’e göre Chery International, Mermerler ile olan distribütörlük meselesini çözmeden araç ithalatı yapmaya başladı. Üstelik bu süreçte müşteriler, yeni araçlarla ilgili bazı davalar açtılar. Artık araç ithalatı yapmayan Mermerler de bu davada taraf olmak zorunda kaldı. Mermerler, Chery International ile anlaşma yoluna gitmek için avukatlı görüşme sağladıklarını ancak olumsuz dönüş aldıklarını söylüyor.

Mermerler, Chery ile ilgili tüm operasyonlarını durdurdu

Chery mermerler

Mermerler tarafından yapılan açıklamada, şirketin artık Chery ile ilgili hiçbir iş yapmayacağını söyledi. Firma, yasal yollara başvuracağını söyledi.

Mermerler’in X’te yaptığı paylaşım şöyle:

Başa dön tuşu