Çin’de Çarpışma Testleri İçin Domuzlar Kullanılıyor

Çarpışma testleri en kolay tabiriyle, bir ulaşım aracının güvenliğini artırmak için yapılan deneylere deniyor. Bu testlerden çıkan sonuçlara nazaran aracın güvenlik eksikleri tespit ediliyor ve bunun üzerinde çalışmalar başlatılıyor. Dünyada bu çarpışma testleri için özel olarak üretilen ‘çarpışma mankenleri’ bulunuyorken Çin, birçok hayvan hakları savunucusundan reaksiyon toplayacak bir prosedür uyguluyor. Çin, bu çarpışma testleri için canlı yavru domuzlar kullanıyor.

Hayvan hakları savunucuları, Çin’de çarpışma testlerinde model yerine domuzların canlı canlı kullanılmasına büyük reaksiyon gösterdi. Hayvanlar, testlerden evvel saatlerce yiyecek ve sudan yoksun ediliyor ve test sonrası kanama, organ zedelenmesi, kemik kırılması üzere ölümcül hasarlar alıyor. Bu testler için on beş yavru domuz kullanıldı ve maalesef yedisi testler sırasında hayatını kaybetti.

“Oldukça ‘acımasız’ bir uygulama”

Alman Bild gazetesine konuşan Hayvanlara Etik Muamele İçin Gayret Edenler (PETA) sözcüsü Anne Meinert, bu uygulamayı ‘acımasız’ olarak isimlendirdi. Meinert, “Domuzlar üzere zeki ve hassas hayvanların Çin’de çarpışma testleri için canlı canlı kullanılması çok acımasız. Testler, kemiklerin kırılmasına, iç kanamaya ve hatta ölümlerle sonuçlanıyor” açıklamasını yaptı.

Çin’deki araştırmacılar ise, domuzların anatomik yapılarının çocukların anatomik yapısına emsal olduğu için bu türlü bir testte domuz kullandıklarını söylediler. Araştırmacılar, laboratuvar hayvanlarının kullanımı için ABD yönergelerine de tam manasıyla uyduklarını ve bu durumun etik konsey tarafından onaylandığını belirttiler. Almanya'nın Yeşil Partisi'nden Renate Künast gazeteye verdiği demeçte, çocukları korumakla ilgilenen bir şirketin domuzlardan fazla bunun için özel olarak üretilmiş çarpışma modelleri kullanması gerektiğini söz etti.

Testler nasıl gerçekleşiyor?

Çarpışma testlerinde, on beş yavru domuz çeşitli cinslerde emniyet kemeri ile bağlanıyor ve yaklaşık 50 kilometre süratle duvara çarptırılıyor. Hayvanlar hareket edemesinler diye bir kızağa bağlanıyor ve deneyden evvel 24 saat boyunca hiçbir şey tüketmiyor. Bu on beş domuzdan yedisi testlerde öldü. Bu ölümlerden sonra uzmanlar, ölümlerin nasıl gerçekleştiğini anlamak için domuzlara otopsi uyguluyor.

Başa dön tuşu