Cupra Konsept Arabasını Frankfurt Auto Show’da Sergileyecek

Volkswagen Group’un bir kesimi olan SEAT, bir mühlet evvel araçlarının performansına odaklanan kolu olan Cupra’yı ayrı bir marka haline getirdi. SEAT bünyesinde çalışacak olan Cupra’nın performanslı arabalarından kimileri yolların tozunu attırırken, geçen günlerde yayınlanan kısa bir görüntü ile Cupra, yeni bir modelinden ufak imgeler vererek bekleyenleri heyecanlandırmıştı. 

Cupra’nın paylaştığı görüntüde arabanın sadece ön yüzü karanlık bir ortamda belirdiğinden, birçok kişinin aklında yeni bir Leon Cupra modeli canlanmıştı. Daha sonra arabanın art tarafından paylaşılan bir fotoğraf ile aracın coupe benzeri yüksek performanslı bir SUV olacağı muhakkak olmuştu. Cupra’nın söylediğine nazaran bu yeni konsept, markanın geleceği ile ilgili vizyonunu temsil ediyor. 

Cupra’nın yeni aracı, Volkswagen ailesinin elektrikli araçlarında kullanılmak üzere üretilmiş MEB modüler platformunu kullanacak. Volkswagen, bu platform ile birlikte 2022 yılına kadar 27 adet elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor. Bunların birincisi olan Volkswagen ID 3, Cupra’nın yeni aracı ile birlikte Frankfurt Araba Fuarı’nda sergilenecek.  

Şu anda elimizde konsept ile ilgili çok fazla bir bilgi bulunmuyor ancak Cupra, aracın aerodinamik verimliliğini arttırarak gidebildiği menzili de uzatabilmek emeli ile aracın ön kısmında birkaç hava deliği bulunacağını belirtti.  

Cupra, yıllardır SEAT’ın performans kolu olarak hizmet veriyordu lakin 2018 yılında bağımsız modellere sahip olacak bir alt marka haline getirildi. Buna karşın çoğu Cupra arabası, daha evvel piyasaya sürülen SEAT arabalarının geliştirilmiş hali olarak piyasaya sürülüyor; aynı Cupra Ateca SUV üzere. 

Başa dön tuşu