Cybertruck’ın “Mermer” Görünümlü Ön Paneli Kağıttan Yapılmış

Cybertruck’ın geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın konuşmacı olduğu bir aktiflikte tanıtılmasıyla aracın paslanmaz çelikten yapılan gövdesi değerli bir tartışmanın merkezi oldu. Aracın garip gövde tasarımı kadar mermer görünümlü ön panel de insanların dikkatinden kaçmadı. Cybertruck’ın ön paneli, mermer görünümünde olmasına karşın aslında mermerden yapılmadı.

Cybertruck’ın ön paneli, günümüzde mutfaklarda ve banyolarda sıkça kullanılmaya başlanan mermer görünümündeki kağıt kompozit malzemeden üretildi. Etraf dostu bir materyal olan kağıt kompozitin birebir vakitte maliyeti de düşük. 

Kağıt kompozit materyal uzun vakittir laboratuvarlarda, imalathanelerde ve endüstriyel mutfaklarda kullanılıyor. Kağıt kompozit, Cybertruck’ın ön paneli ile bir arada birinci kez bir araçta kullanılmış oldu. Tesla, evvelden araçlarında daha çok deri ve yapay deri kullanmayı tercih ediyordu. Lakin hayvan hakları savunucularının ikazları sonunda şirket, araçlarında yüzde 100 vegan ortamlar tasarlamaya başladı. 

Kağıt kompozit gerecin Cybertruck’ta kullanılması çevrenin korunması ismine değerli bir adım. Lakin prototipte olan bu gerecin aracın seri üretiminde de olup olmayacağı şimdi aşikâr değil. Kağıt kompozitin maliyetinin düşük olması, Tesla’nın bundan sonra bu malzemeyi kullanması için kıymetli bir faktör olabilir. 

Elon Musk’ın uzun vadeli planında Tesla’nın amacı, beşerler için etraf dostu, sürdürülebilir ulaşımı sağlamak. Elektrikli araç üreticisi olan Tesla, ziyanlı gaz emisyonlarının azaltılması konusunda da hassas davranıyor. Bunun için şirket, araçlarının iç dizaynında da etraf dostu materyaller kullanmaya her geçen gün daha fazla dikkat ediyor. Kağıt kompozitin, düşük maliyeti ile birlikte etraf dostu olması, şirketin tercih sebeplerinden biri olabilir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu