MEB’den Yerli Otomobil İçin Mesleki Eğitim Programı

Yarım çok geçkin bir vakitten sonra ikinci yerli otomobilini üreten Türkiye, bölümün dev markalarına baş tutmaya çalışacak. SUV ve sedan olmak üzere iki farklı cinste gelen araç, etkileyici tasarımı ve harika teknolojik özellikleri ile büyük beğeni topladı; fakat maliyeti hakkında şimdi kesin bilgilere sahip değiliz. 

2021 yılında üretim bandına girecek olan araba, 4 binden fazla bireye istihdam sağlayacak. Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (TOGG) devlet dayanağı ile 22 milyar liraya kuracağı üretim tesisinde kıymetli bir teknik eleman gereksinimi doğacak. Bu açığı kapatmak için harekete geçen Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), birinci sefer motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi.

MEB, Türkiye'nin Arabası için nitelikli eleman yetiştirecek

Konuya ait açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin Otomobili'ni üretecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için hızla çalışmaların başladığını aktardı. Bu kapsamda, üretimin yapılacağı Bursa'da gereksinim duyulacak teknik eleman yetiştirmek üzere birinci defa motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar kolu açacaklarını belirten Selçuk, “Proje için Bursa Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi'ni seçtik. Bakan Yardımcım Mahmut Özer’in uyumunda Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz çalışmalarına başladı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı prestijiyle bu alana birinci öğrencilerimizi alacağız” şeklinde konuştu.

Bakanlığın verdiği bilgilere göre yeni mesleksel ve eğitim programının müfredatı çok kısa bir mühlet içinde hazırlanacak. Bu alana Liselere Geçis Sistemi (LGS) kapsamında imtihanla öğrenci alınacağı bilgisini paylaşan MEB, öğrencilere hibrit araçlar, elektrikli araçlar, hidrojen temelli araçlar, pil ve batarya teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, manzara sürece, led teknolojisi ve CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri) üzere mevzularda eğitimler verileceğini aktardı.

Başa dön tuşu