Volkswagen, Mobil Şarj Robotu Üzerinde Çalışıyor

İçten yanmalı motorlu araçlardan büsbütün elektrikli alternatiflere geçiyoruz. Tesla Model 3, Porsche Taycan, Audi e-tron üzere argümanlı araçlar, bu geçişe öncülük ediyor. Elektrikli araçlar günümüzde düzenli şarj gerektiriyor ve şoförler akaryakıt istasyonlarına yerleştirilen şarj istasyonlarında yahut meskenlerinde araçlarını şarj edebiliyor. Fakat Volkswagen yeni bir alternatif üzerinde çalışıyor.

Volkswagen Group Components'ın mobil şarj robotu ile tanışın. Bu robot, kendi kendine aracın yanına giderek şarj sürecini gerçekleştirebiliyor. Akıllı telefondaki bir uygulama yahut bağlı bir araç sistemi aracılığıyla etkinleştirilebilen robot, çağırıldıktan sonra gelerek şarj girişini açıp araca fişi bağlayabiliyor.

Hatta öbür araçları da şarj edebiliyor ve şarj süreci bittiğinde VW'in “batarya vagonu” olarak isimlendirdiği güç depolama istasyonuna geri dönebiliyor. Bu vagonların her biri 25 kWh güce sahip ve 50 kWh'ye kadar DC süratli şarj edebiliyor. Robot, kameraları, lazer tarayıcıları ve ultrasonik sensörleriyle şarj sürecini büsbütün otonom olarak gerçekleştiriyor ve park alanında serbestçe dolaşabiliyor. Hatta yolundaki pürüzleri tanıyabiliyor ve gerektiğinde reaksiyon verebiliyor.

VW, park alanının büyüklüğüne ve/veya kapalı olup olmadığına bağlı olarak, şarj robotlarının aynı anda hareket ederek araçları şarj edebileceğini de ekliyor. Taşınabilir şarj robotları sayesinde, gelecekte şarj istasyonlarının sabit olması gerekmeyecek.

Mobil şarj robotları, şoförlerin kullanılabilir bir şarj istasyonu olup olmadığına bakılmaksızın rastgele bir boş alana park etmelerini sağlayacak. Robot, şarj istasyonunu direkt araca getiriyor. Volkswagen Group Components ünitesinin lideri Mark Möller, bu robotun elektrikli araçlar için devrim niteliğinde olduğunu ve sabit şarj istasyonlarına olan muhtaçlığın azaltabileceğini belirtti.

Şimdilik bu robot, bir yalnızca hayali bir eser olsa da VW, yakın gelecekte süratli bir formda gerçeğe dönüştürülebilir. Şimdi robotun gelebileceği tarih hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu