Elektrikli Araç Bataryası İçin İkinci Konsorsiyum Yapılacak

Almanya İktisat ve Güç Bakanlığı, Avrupa’da ikinci bir elektrikli araç bataryası konsorsiyumu oluşturulması konusunun görüşüldüğünü belirtmişti. Konsorsiyuma sekiz Avrupa ülkesinin onay verdiği tez edilmişti. Bakanlık, konsorsiyum için gerekli ön mutabakatların bu sonbaharda yapılmasının beklendiğini belirtti.

Söz konusu konsorsiyumda Alman şirketleri çoğunlukla değerli rol oynayacak. Konsorsiyuma katılacak firmalar hakkında ise bir bilgi verilmedi. Alman iktisat gazetesi Handelsblatt, Almanya’nın arabalar için batarya üretimi ve geri dönüşümü için ikinci bir konsorsiyum kurulmasında sekiz Avrupa ülkesi ile anlaştığını yazdı.

Gazeteye nazaran Almanya’nın önde gelen şirketleri BASF, BMW, BMZ Group ve Varta, konsorsiyumun girişimcileri ortasında yer alıyorlar. Almanya İktisat ve Güç Bakanı Peter Altmaier ve Fransa İktisat Bakanı Bruno Le Maire, elektrikli otomobillerin bataryalarının Avrupa’da üretilmesine yönelik ortak projenin ayrıntılarını kamuoyuna sunmuştu. Buna nazaran Avrupa’da elektrikli otomobillere yönelik bataryaların üretimi için Fransa ve Almanya ortak hareket edecek ve projeye 5-6 milyar euroluk yatırım yapılacak.

Altmaier, daha evvel yaptığı bir açıklamada projelere büyük ilgi olduğunu belirtmişti ve Avrupa’nın büyük araba şirketleri dahil 35 şirketin projede yer almak için kelam verdiğini belirtti. Altmaier, üretilecek bataryaların “Made in Europe” damgasıyla ihraç edileceğini de vurgulamıştı.

Başa dön tuşu