Bentley, EXP 100 GT Tabanlı Bir Lüks Otomobil Üretecek

İngiltere merkezli lüks araba üreticisi Bentley, 18 Ocak 1919 yılında kuruldu. Bilhassa Continental isimli lüks araba modeli ile tanınan araba üreticisi, tekrar bu biçimde ürettiği ultra lüks arabalarıyla ve biraz da bu arabaların tuzlu fiyatlarıyla biliniyor. Hâlihazırda zati standart modelleri bile ziyadesiyle değerli olan Bentley, daha uçuk fiyat bantlarında bir araba piyasaya sürerek daha güçlü müşterilere hitap etmeyi planlıyor.

İngiliz araba üreticisi, geçtiğimiz yaz periyodunda 100. yılını kutlama gayesiyle EXP 100 GT isimli konsept modelini tanıtmıştı. İki ve dört koltuk seçeneklerine sahip olan arabanın tavanının neredeyse tamamı camdan oluşuyordu. Büsbütün elektrikli bir araba olarak tasarlanan bu model, onaylanırsa 1,5 milyon sterlin (11.190.672 TL) fiyat etiketine sahip olacaktı. Şirket, bu modele emsal bir model üretmek için yola koyuldu.

Bentley’in özel arabasından sadece 12 adet üretilecek:

Bentley, konsept aracını temel alacak bir araba üretmeyi planlıyor. İngiltere merkezli araba haber mecmuası Autocar’ın haberine nazaran Bentley, tıpkı EXP 100 GT’deki üzere iki koltuklu bir araba üretecek. Çok daha varlıklı insanlara hitap edecek olan bu modelde cam tavan yerine hiç tavan kullanılmaması düşünülüyor.

Bentley, bu arabada özel olma konusuna ziyadesiyle kıymet veriyor, hasebiyle Bentley’in Mulliner takımı tarafından oluşturulması beklenen bu arabadan dünyada sırf 12 adet üretilmesi planlanıyor. Her ne kadar fiyatı ikinci plana attığı söylense de haberde görüldüğü kadarıyla Bentley’in tekrar de bu arabada fiyatı biraz uçurması bekleniyor.

Konsept araba, büsbütün elektrikli bir araba olmasına karşın Mulliner tarafından üretilecek olan bu arabanın klasik Bentley W12 motorunu kullanması bekleniyor. Bu motor, Bentley Continental GT’de kullanılan ve 626 beygir güç üreten Bentley üretimi bir motor. Bu fikir onaylanırsa iki koltuklu yeni Bentley arabasının en geç 2021’de tanıtılması planlanıyor.

Başa dön tuşu