Elektrikli Otomobillerin Birbirinden İlginç Şarj Adaptörleri

Elektrikli araba pazarı, ülkemizde çok gelişmiş değil ve elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı hayli az. Tekrar de bu araçlar dünyanın değerli bir kısmında hayli popüler ve çabucak her araba üreticisi yeni bir elektrikli model üzerinde çalışıyor. 

Farklı araçların farklı şarj girişleri bulunuyor. Genel olarak kıta ya da marka bazında bir ortak kullanım kelam konusu olsa da şu anda elektrikli araç piyasasında kullanılan beş farklı şarj adaptörü var. Gelin bunlara yakından bakalım.

J1772:

Amerika’nın standart alternatif akım şarj adaptörü SAE J1772’dir. Bu adaptör hem Level 2 şarj istasyonlarında hem de standart mesken tipi elektrik prizleriyle kullanılabiliyor. Üstünde üç adet epeyce iri dişi bulunan bu adaptör, öbür iki küçük dişi ise araçla irtibat kurmakta kullanıyor. ABD yahut Kanada’da bir BMW i3, Chevy Volt, Nissan LEAF ya da Tesla Model S Prius kullanıyorsanız standart şarj ekipmanınız da bu adaptördür. Birçok araç kendi J1772 kablosuyla gelir.

IEC 62196 Type 2:

IRC 62196 Type 2, Avrupa Birliği’nin en sık kullanılan ve enteresan yapıya sahip şarj aracıdır. Kısmen yuvarlak ve kısmen de oval girişlerle üretilen adaptör, son düzenlemeler ile birlikte resmi şarj aracı olarak tanındı. Avrupa’ya gönderilen Tesla Model S ve Model X’ler de bu güç girişleri için küçük bir modifiyeden geçiyor. 

CCS Kombine Şarj Sistemi:

Bu şarj aracı özünde bir J1772 ancak ek olarak iki dişi daha var. Ortadaki tek fark diş sayısı değil, CCS ile aracı DC akımla şarj etmek de mümkün oluyor. Böylelikle aracın şarj suratı 350 kW’ı bulabiliyor. Ayrıyeten bu adaptör, aracınıza en uygun süratte şarj sağlıyor, yani çok yüklenme ve ziyan verme durumu olmuyor. O yüzden de CSS destekçileri ortasında Jaguar, Volkswagen Group, Renault, General Motors, BMW, Daimler, Ford, FCA, Tesla, Kia ve Hyundai üzere firmalar yer alıyor. 

CHAdeMO:

Bütün büyük araba üreticilerinin kendine has bir güç girişi var. Haliyle Toyota, Hyundai, Mitsubishi üzere firmalara sahip olan Japonya da kendi şarj aygıtını geliştirdi. Saç kurutma makinesini andıran bu giriş, Nissan LEAF ile birlikte pazara girdi. Daha sonra Toyota, Kia, Honda, Mazda, Mitsubishi, Tesla ve Subaru da bu akıma ayak uydurdu. Birinci versiyonu 62,5 kW şarj sağlayan CHAdeMO, 2. jenerasyonda bu ölçüsü 400 kW’a kadar çıkarabilecek. 

Tesla Supercharger:

Bu irtibat ekipmanı, Level 2 ve Level 3 Supercharger Tesla şarj istasyonlarında kullanılıyor ve sırf Tesla araçlara uygun halde üretiliyor. JDapter Stub isimli bir ekipman ile başka firmaların araçları Tesla istasyonlarını kullanıyor lakin çok süratli Supercharger şarj ağını, doğrulama sürecinden geçebilen Tesla otomobiller dışında hiçbir araç kullanamıyor. 

Başa dön tuşu