Ferrari, Kadınlara Yönelik Spor Arabalar Üretmeyecek

Spor arabalar denildiğinde akıllara gelen birinci şirketlerden bir tanesi olan Ferrari, uzunca bir müddettir sert dizayna sahip araçlarla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Fakat şirket, şu sıralar değişik bir tartışmanın odağında. Bu tartışmaların konusu ise “kadınlar“. Ferrari'ye nazaran bayanlar bile “kadın Ferrari”leri istemiyor ve şirketin gerek dizaynları gerekse renk skalaları hem erkekleri hem de bayanları çekmeye ziyadesiyle yetiyor.

Ferrari'nin Baş Pazarlama ve Ticaret Sorumlusu Enrico Galliera, “Arabian Business” ile bir röportaj yaptı ve röportajında, şirketin bayanlara hangi gözlerle baktığını açıkladı. Şirketin kısa bir müddet evvel tanıttığı “Roma” modelinin dizaynına değinen Galliera, Ferrari'nin bu modelle daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak istediğini lakin bu aracın dizaynının bayanlara özel olarak hazırlanmadığını söyledi.

Ferrari: Dizaynlarımız hem bayanlara hem de erkeklere hitap ediyor

Galliera'nın tabirlerine nazaran Ferrari, esasen hem bayanlara hem de erkeklere hitap ediyor. Zira şirket, vakit zaman çeşitli faaliyetler düzenliyor ve bu faaliyetlerle Ferrari sahibi çiftlerin, tecrübelerini paylaşabilmelerine yardımcı oluyor. Üstelik Galliera'nın sözlerine nazaran bayanlar, bu faaliyetlerle Ferrari'yi esasen yakından tanıyorlar ve bu da bayanların, Ferrari'yi tercih etmelerine yardımcı oluyor.

Ferrari'nin kıymetli isimlerinden Galliera'nın sözlerine nazaran bayanlar, Ferrari'nin sert yapısından vakit zaman korkabiliyorlarmış ve bu da bayanların, Ferrari'lerden uzaklaşmasına neden oluyormuş. Ancak Galliera, Ferrari Roma'nın dizaynının daha şık olduğunu savundu. Galliera'ya nazaran Roma hem bayanlara hem de erkeklere hitap eden bir model olarak hazırlanmış durumda. 

Galliera, verdiği röportajda Ferrari'nin spor otomobiller üzerine çalışan bir şirket olduğunu ve bu bağlamda araçlarında her rengi kullanamadıklarını vurguladı. Galliera, bayanların isteseler bile pembe renkli bir Roma'ya hiçbir vakit sahip olamayacaklarını söz etti. Yani şirket, yıllardır üzerinde yürüdüğü çizgiden şaşmayı düşünmüyor.

Otomobil dalı, son devirlerde ağır bir SUV baskısı altına girmiş durumda. Tüketiciler, yeni bir araç satın almak istediklerinde tercihlerini daha çok SUV modellerinden yana kullanıyorlar. Hatta Aston Martin, SUV araçların satışlarında yaşanan patlamaların bayan müşterilerden kaynaklandığına inanıyor. Aslına bakacak olursak Ferrari'nin de yakın bir gelecekte birinci SUV modeliyle müşterilerin karşısına çıkacağını ve bayanlara direkt ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu