Ford’un İkonik Sedanı Crown Victoria, Yeniden Tasarlandı

90’lardaki Hollywood sinemalarında FBI casuslarının ve polislerin kullandığı araba olarak bilinen Ford Crown Victoria, hiç elbet otomotiv tarihinin en ikonik modelleri ortasında yer alıyor. 

Araç geçtiğimiz yıllarda üretim bandından çekilmişti. Tekrar de ünlü Amerikan sedanının hala tüm dünyada sadık takipçileri bulunuyor. 20 yıl boyunca gövde dizaynının hiç değişmemesi, Crown Victoria’yı farklı kılan ayrıntıların başında geliyor. 

Orijinal Ford Crown Victoria:

Popüler görüntü paylaşım platformu YouTube’da 195 bin aboneli ‘TheSketchMonkey’ isminde bir kanalı bulunan endüstriyel dizayncı Marouane Bembli, bu ikonik modeli yine tasarladı. Ford Crown Victoria’ya çağdaş bir yorum katan Bembli, 1990'ların otomotiv dizaynında hakim olan yuvarlak çizgiler yerine, daha keskin ve sert bir tasarım anlayışı benimsemiş.

Tekerlek yuvaları büyüyen yeni Crown Victoria, incelen ön LED farlarıyla bir epey etkileyici görünüyor. Aracın ikonik art lambalarını LED bir çizgiyle birleştiren Bembli, hem 90’lar hem de günümüz ortasında güzel bir köprü kurmayı başarmış. Ayrıyeten aracın metalik gri rengi ve alaşımlı jantları da fevkalade bir tamamlayıcı vazifesi görüyor.

1992-2011 yılları ortasında üretilen Ford Crown Victoria, arkadan çekişli ve sekiz silindirli motora sahip olduğu için bilhassa polisler tarafından çokça tercih ediliyordu. Şasisinin karoserinden başka olması nedeniyle birebir segmentindeki öteki araçlara göre daha sağlam bir yapıda olan Crown Victoria, kaza sonrası kolay bir formda tamir edilebiliyor olmasıyla öne çıkıyordu.

Ford Crown Victoria'nın yenilenen dizaynına aşağıdaki görüntülerden bakabilirsiniz:

Başa dön tuşu