Ford’un Tamamen Elektrikli SUV’sinin Adı: Mustang Mach-E

Amerikan araba üreticileri de elektrikli arabalar konusunda çalışmalarını devam ettiriyor. Bölümün en büyük firmalarından olan Ford da bunlardan biri. Firma, büsbütün elektrikli bir SUV modeli üzerinde çalışırken, aradığı ilhamı da ikonik Mustang serisinde bulmuştu.

Aracın resmi tanıtım tarihi 17 Kasım. Ford tanıtım öncesi bilgileri hayli yeterli saklıyor. Tekrar de aracın ismi hakkında pek çok teorinin ortaya atılmıştı. Üretim aşamasında Mach 1 kod ismiyle anılan arabanın yeni ismi resmi olarak açıklandı. 

Aslında aracın kod ismi ortaya çıktıktan kısa bir mühlet sonra kulislerde mach-E ismi dolanmaya başlamıştı. Bu isim çok da şaşırtan bir şeçim değil çünkü elektrikli araba pazarı yeni bir pazar. Haliyle bu alana yeni giren her firma ya e-isim ya da isim-e formulüyle modellerini isimlendiriyor. 

Elektrikli Ford’un fiyatı cep yakacak

Gelecek hafta yapılacak olan Los Angeles Araba Fuarı’nda elektrikli modeli aktör Idris Elba’nın sunacağı açılışta göreceğiz. Aktiflik biter bitmez de Ford’un internet sitesi üzerinden siparişler açılacak. Aracı almak isteyen bireylerin 500 dolar depozito bırakması gerekiyor lakin bu parayı daha sonra geri alabiliyorlar. 

Yeni Ford Mustang Mach-E’nin fiyatının 50 bin dolar civarında olacağı söyleniyor. Kısa ve uzun ara varyantları olacak olan araç, geriden itişli ya da dört çeker olarak seçilebilecek. Aracın menzilinin ise 490 kilometreye yakın olması bekleniyor. Bu menzil, bu boyutta bir araç için sanayi standardı üzere gözüküyor. 

Araç daha evvel çeşitli testler sırasında görüntülenmişti fakat bu imgeler daima aracın kamuflaj altında olduğu kareler idi. Yani aracın neye benzediğini şimdi görebilmiş değiliz. Şimdilik Ford’un bize verdiği tasvirlerle yönetim etmek zorundayız.

Ford'dan elektrikli araçlara 11 milyar dolar

Mach-E, Ford tarafından elektrikli arabalara ayrılan 11 milyar dolarlık inanılmaz bütçeyle yapılan birinci eser olacak ve bir manada firmanın bu alandaki Model-T’si olmayı deneyecek. Firmanın hedefi ise 2022 yılına kadar yer aldıkları pazarlarda toplam 40 elektrikli modeli piyasaya sürebilmek. Firmanın hali hazırda da bir Ford F-150 üzerinde çalıştığı biliniyordu. 

Öte yandan firma daha şimdiden gözünü bu birinci elektrikli modellerin ötesine dikmiş durumda. Ford’un geçen Nisan ayında yaptığı açıklamalara baktığımızda, KONUT teşebbüsü Rivian’dan aldığı teknoloji üzerine yapacağı 500 milyon dolar yatırımla yeni modeller geliştirecek. Amerikalı firmanın ayrıyeten Volkswagen’in modüler elektrikli araba platformunu kullanarak da bir araç üretecek.

Başa dön tuşu