Tasarımıyla Gülümseten Küçük Otomobil Modelleri

Küçük otomobiller, şirinliklerini farklı ve ilginç tasarımlarına borçlular. Gün geçtikçe büyüyen araç dizaynlarının yanında küçük araçlar, hayli sempatik görünüyorlar. İnsanların bu araçlara yönelmesinin herhalde birinci sebebi de bu sempatik dizaynları oluyor. 

Bu araçların dizaynları sempatik olduğu kadar büyük bir zekayı da barındırıyor. Dizayncılar, bu küçük araç dizaynını olabilecek en verimli şekilde kullanmak zorunda kalıyorlar. Birtakım küçük otomobil modelleri, araç hacmini kullanmak konusunda rakiplerini çok zorluyorlar. Bu listemizde, farklı üreticilerden küçük araba dizaynlarına göz atıyoruz.

Suzuki Hustler (2014)

Suzuki Hustler, Japonya’nın kei araçları kategorisinde bulunuyor. Kei kategorisindeki araçlar, boyutları ve düşük fiyatlarıyla cazibe oluşturuyorlar. Japonya, vatandaşlarının büyük otomobillerden vazgeçerek daha küçük araçları kullanması için düşük vergi üzere bir grup teşvikler sunuyor. Suzuki Hustler, 52 beygir gücü, 658cc motoru ile kullanıcılarını bekliyor.

Geely LC (2008- 2016)

Listemizdeki bir öteki küçük araç, Geely’nin LC modelinin 2008 ve 2016 yılları ortasında üretilen sürümü. Çin merkezli otomotiv üreticisi olan Geely, LC model araçlarının ön kısmını bir pandanın yüzünü andıracak şekilde tasarladı. Aracı gördüğünüzde hakikaten aklınıza birinci gelen şey bir panda oluyor. Aracın farları, farlarının etrafı ve radyatör ızgarası, pandanın yüz sınırlarına benzetildi. 

Geely LC’nin bileşenleri, pazardan pazara değişiyor. Lakin aracın alıcıları üç ve dört silindirli motorlara sahip modellere ulaşabiliyor. Geel LC’nin üretimine 2016 yılında son verildi. Geely, LC’nin gerisinden ürettiği araçlarda daha büyük dizaynları tercih etti. 

Renault Twingo (Üçüncü nesil, 2014)

Renault’un Twingo araçları çok uzun vakittir beşerler tarafından sevilerek kullanılıyor. Lakin 2014 yılında üretilen Twingo’nun üçüncü kuşak araçları, diğerlerine nazaran çok daha sevilen bir dizayna sahipti. 

Bu küçük tasarımlı araç, art kısmında bulunan motoru ve dört kapısı ile görenlerin gülümsemesine neden oluyordu. Renault Twingo’un satışına şu anda Avrupa’da devam ediliyor. Renault Twingo, 2014’ten 2019’a kadar Smart ForTwo ile tıpkı mekanik bileşenleri kullanıyor

Fiat 500 

Hemen çabucak Ford’un F-150 pickupının arkasına sığabilecek büyüklükte olan Fiat 500, İtalyan otomotiv üreticisinin ürettiği en sempatik arabalardan biri. Birinci Fiat 500, 1957 yılında tanıtıldı. Fiat 500’ün dört kişilik gövdesinin uzunluğu ise yalnızca 294 cm’ydi. Fiat’ın yetenekli dizayncıları, eski model araçlarına dönerek Fiat 500’ü tekrar üretmeye karar verdi.

Google Firefly (2014- 2017)

2010’larda yapılan en sevecen otomobil, daha evvel var olan bir otomobil üreticisinden gelmedi. Bu sevimli dizaynlı araçlar, bizler tarafından sempatik bulunmakla bir arada muhtemelen birebir yollarda bulunan öteki şoförler tarafından sempatik bulunmuyor olabilir. Çünkü Google Firefly, yalnızca 40 km/s sürate ulaşabiliyordu.

Google, otonom sürüş tarihinin kıymetli araçlarından biri olan Firefly için bir mühlet çalıştı. Google, Firefly’ı kendi aracını üretmek için değil, kendi otonom araç yazılımlarını geliştirmek için yapmıştı. Bir mühlet sonra proje, Google tarafından rafa kaldırıldı.

Başa dön tuşu