Gordon Murray’den Yepyeni Süper Otomobil: T.50

Gordon Murray, çok uzun vakit boyunca muhteşem arabalar tasarlayan bir isim. Geçmişinde pek çok başarılı araba var. Murray, birinci kez kendisi üretici rolünü üstlendiği projesinde, mesleğinin 50. arabasını tasarladı.

Gordon Murray Motors’un T.50 modeli 2020 yılında, 2.2 milyon dolarlık fiyatıyla satışa çıkacak. Aracın toplam yükünün ise 980 kilogram olacağı belirtiliyor.

20 yıl boyunca Formula 1’de Brabham ve McLaren için araba tasarımı yapan Murray, 90’lı yıllarda alanındaki muhtemelen en âlâ CV’yi de alıp sokaklarda görebileceğimiz arabalar tasarlamaya başlamıştı.

Ünlü ismin birinci tasarladığı üstün otomobil ise çağının çok ötesinde olan, milyon dolar eden birinci araba McLaren F1 olmuştu. Çıktığı devirde, sahip olduğu 386 kilometrelik sürat sayesinde dünyanın en süratlisi unvanını alan araç, büsbütün karbon monokok şasiye sahip birinci araba olmuştu. Murray, F1 yıllarından kalma alışkanlıkla sürücüsü tek başına düşündüğü tasarımda sürücüyü ortaya yerleştirmiş, ardına da iki kişilik yolcu koltuğu koymuştu.

Uzun yıllardır kendi tasarım ofisini işleten Murray, en sonunda üretimi de kendi eline almaya karar verdi. Firmanın birinci aracı, misal biçimde hafifliğin öne çıktığı bir muhteşem araba olacak. Murray’ın “F1’in manevî devamı” dediği araba hafifliğe, aeordinamiğe, denetime ve keyifli sürüşe odaklanıyor.

Yeni araba, 2022 yılında yollara çıktığında en süratli araba olmayacak. Koeniggsegg Agera, 450 km sürate sahip ve dürüst olmak gerkirse dünyada o kadar süratli gidebileceğimiz bir yol zati yok. Murray de “Kesinlikle en süratli olmakla ya da en çabuk hızlanan aracı yapmakla ilgilenmiyorum. Odağımız onun yerine üretilmiş bir harika arabanın sunduğu  en saf, en ödüllendirici sürüş tecrübesini suran aracı sunmak -yine de emin olun, süratli olacak.” diyor.

Araç, tıpkı McLaren F1 üzere orta-arkada bulunan bir V12 motora sahip olacak. Bu kez bir BMW motoru yerine 650 beygirlik Cosworth motoru kullanılacak. Motor, abartılı bir zaman sayısı olan 12100 devire çıkabilecek. Böylelikle bugüne kadar yapılmış tüm V12 yol motorlarından daha güçlü olacak.

Murray ayrıyeten ortada bulunan şoför koltuğundan da vazgeçmeyecek, yeniden üç koltuklu bir sistem kullanacak. Aracın alt kısmında, 40 cm uzunluğunda bir de fan bulunacak. Bu fan, aracın altındaki havayı dışarı itecek ve aracın yere yakınlaşmasını sağlayacak. Aslında Murray bu tasarımı 1978’de Niki Lauda’nın kullandığı yarış arabasında kullanmıştı. Şoföre çok fazla G kuvveti uygulanmasına neden olan sistem daha sonra dizayndan çıkartılmıştı. Öteki takımlardan reaksiyon çeken özellik, aracın dışarıda kaldığı virajlarda dahi rakiplerini geçebilmesini sağlıyordu.

Çatı kısmında hava girişi, motorunun ardında iki fanı ve aktif art kanadı olan araç, yola daha evvel gördüğümüz arabalardan çok daha sağlam yanaşacak. Aracın, neredeyse(!) polar kazağa yapışan kedi tüyleriyle yarışacak kadar güzel bir yol tutuşu olacak.

Murray’e nazaran her bir kesimi ihtimamla incelenen araç, bütün gereksiz gramlardan kurtulmuş olacak. Çok fazla ayrıntı verilmese de aracın tartısının 980 kilogram olacağı belirtiliyor.

Araçlar, Gordon Murray Motors’un İngiltere, Surrey’de kurduğu özel fabrikasında üretilecek. 2 milyon poundu aşacak olan fiyat biraz yüksek olsa da F1’in de birinci milyon dolarlık araba olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu fiyata daha sonra da vergiler eklenecek. Gereğince paranız olsa bile bu arabalardan almanız mümkün olmayabilir çünkü T.50, sadece 100 adet üretilecek.

Başa dön tuşu