Gümrükte Kalan Araçlar İçin Af Geldi

İthalat müsaadesi alınmayan ya da gümrük vergileri eksik ödenen araçlara el konulmasına ait yeni bir düzenleme gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nın ortak hazırladığı yönetmelikler, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sputnik Türkiye'nin haberine nazaran, yurt dışında tescil edilmiş olması nedeniyle ithali müsaadeye tabi olan fakat bu durum beyan edilmeden ithal edildiği anlaşıldığı için Gümrük Kanunu'nun 235. hususu uyarınca el konularak mülkiyeti kamuya geçirilmesi kararı verilen yahut tıpkı unsura ait bir soruşturma kapsamında bulunan ve şimdi tasfiyesi tamamlanmamış olan araçlar ile değerinin eksik beyan edilmesi sonucu gümrük vergilerinin kısmen eksik ödenmesi nedeniyle Kaçakçılıkla Uğraş Kanunu uyarınca başlatılan bir soruşturma yahut kovuşturma kapsamında bulunan müsadere kararı verilmemiş ve şimdi tasfiyesi tamamlanmamış olan araçların sahiplerine iadesiyle ilgili süreçler düzenlendi.

Gümrük yönetimleri ve vergi dairelerinde yapılacak süreçlere yer verilen yönetmeliklere nazaran, 31 Aralık 2019 tarihinde mesai bitimine kadar ilgili gümrük yönetimine müracaatta bulunanlar düzenlemeden yararlanabilecek. Aracın gereklilikleri yerine getirmesi durumunda aracın birinci iktisabında ödenmesi gereken ÖTV'nin %25'inin ödenmesi sonucunda araç, sahibine iade edilecek.

Gümrük Kanunu yeterince el konulması beklenen olan araçların gümrük yönetiminin bilgisine girmeden bizatihi yönetime bildirilmesi durumunda, öbür bir deyişle süreç başlatılmadan evvel bildirilmesi durumundaysa ÖTV'nin sadece %15'i talep edilecek.

Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ve Adalet bakanlığı, direktörün uygulamasında karşılaşılabilecek problemleri giderme konusunda yetkili olacaklar. Üstte ismi geçen üç bakanlık, sırasıyla gümrük yönetimleriyle ilgili tereddütler, vergi daireleriyle ilgili tereddütler ve isimli mevzularla ilgili tereddütleri giderecek.

Başa dön tuşu