Hennessey, Gözünü Bugatti’nin Hız Rekoruna Dikti

Bugatti evvel en süratli araba olmak üzere bir kaygısı olmadığını söyledi sonra da tarihin 300 mil/saat suratı aşan birinci arabasını yaptı. Firmanın kırdığı rekor hayli etkileyici ve araba toplamda 491 kilometre sürate ulaştı. Rekor, aracın standart üretimdeki hali olmaması nedeniyle tartışılsa da araç tarihe geçmeyi başardı. 

Chiron’un başarısı ne olursa olsun epeyce etkileyici ve bu yüzden de Hennessey, Instagram üzerinden hem bir tebrik iletisi yayınladı hem de bir ileti gönderdi.

()

Hennessey, yaptığı paylaşımda “@bugatti deki arkadaşlarımızı 304 mil/saatlik çeşitleri için tebrik ediyoruz! Büyük bir muvaffakiyet ve meydan okumayı kabul ediyoruz!” diye yazdı. Firmanın kıracağı birinci rekor ise tartışmasız formda kendi en yüksek sürat rekoru olacak. Yeni Venom F5 muhteşem spor otomobilin test sürüşlerinin, bu yılın sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bir vakitler sürat rekorunun sahibi olan ve 434 kilometre sürate çıkabilen Venom GT’nin yerini alacak olan arabanın beygir gücünden yana kasvet yaşamayacağını söylemek mümkün. Yeni Venom F5’in 7,6 litrelik çift-turbolu V8 motorunun 1600 beygir güç üreteceği söyleniyor. Bu da teorik olarak aracın Bugatti ile kapışacak düzeyde olduğunun bir göstergesi. 

Bugatti’nin sürat rekoru o denli kolay kırılacak bir rekor değil, hele de seri üretim bir arabayla. Tekrar de bunu yapabilecek çok az sayıdaki firmadan biri Hennessey. ABD’li üretici daha evvel elinde bulundurduğu unvanı geri almak için gerekli olan bilgi ve hünerlere sahip. Ayrıyeten firmanın bulunduğu Texas eyaleti hayli büyük ve bu türlü bir sürat denemesi için kullanılabilecek uygun otobanlara sahip. Bugatti şimdilik en süratli olsa da unvanı uzun müddet elinde tutabilecekmiş üzere gözükmüyor. Tahminen Hennessey, 500 km/saat sürate ulaşan birinci araba olmayı başarır.

Başa dön tuşu