Wyoming, Elektrikli Araçları 2035’e Kadar Yasaklamak İstiyor

ABD’nin en az nüfusa sahip olan eyaleti Wyoming, göz alabildiğince uzanan dağları, mahallî kültürü, kovboyları ve yerel halkın kimilerinin boğaya binmesiyle ünlü olmuş hatta hakkında çokça mizah yapılan bir yer. Lakin eyalet, geçtiğimiz günlerde meclise sundukları bir teklifle tüm dünyada bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

ABD’nin muhafazakâr ve radikal sağ partisi olan “Cumhuriyetçiler” tarafından yönetilen Wyoming, geçtiğimiz günlerde eyalet meclisine sunduğu teklifte eyalette elektrikli araba kullanımını 2035 yılına kadar yasaklamak istiyor. Bu isteğin altındaysa pek çok neden yatıyor.

Elektrikli araçlar hem eyalete hem de vatandaşlara uygun değil

Wyoming meclisine SJ0004 koduyla sunulan teklifte eyalette elektrikli araç satışı ve kullanımının 2035 yılına kadar yasaklanması önerildi. Yasağın 2035’e kadar olmasının nedeniyse ABD’nin tüm eyaletlerin 2035 yılında elektrikli araçlara büsbütün geçiş yapılmasına karar verilmesi. 4 senatör ve 2 temsilciyle sunulan teklifte Wyoming’in neden elektrikli araçlara uygun olmadığıyla ilgili birkaç unsur ve açıklama da mevcut.

Öncelikle ABD’nin en az nüfusa sahip eyaletinin en büyük gelir kaynaklarının petrol, petrol eserleri (başlıca akaryakıt ve dizel) ve tarım olduğunu belirtmemiz lazım. Bu neden Wyoming’de akaryakıt fiyatları ABD ortalamasının bile altında ve vatandaşların neredeyse tamamında büyük motor hacmine sahip kamyonetler ve gibisi araçlar mevcut. Hazırlanan rapora ve daha evvel yapılan anketlere nazaran vatandaşların pek birçok elektrikli araçları büyük uzunluk oyuncaklar olarak görüyor ve bu araçları ne çalıştıkları yerlerde ne de topraklarda kullanamayacaklarını belirtiyorlar. Doğal bu noktada Wyoming halkının kovboy kültürüne nazaran yetiştiğini ve çabucak hemen herkesin dağlık topraklarda çokça vakit geçirdiğini belirtelim. Ayrıca 2000-2500 cm3 motor hacminin altındaki araçların bile eyalette pek tercih edilmediğini hatırlatalım.

İkinci en büyük nedense Wyoming’in yüz ölçümü ve dağılımı. Çoğunluğu tarım toprağı ve kamuya ilişkin alan olan eyalette yerleşim yerleriyse çoklukla küçük kasabalar ve çiftliklerden oluşuyor. Bu nedenle de eyalete elektrikli araba şarj istasyonları kurmak ziyadesiyle zahmetli. Bu nedenle de Ocak 2023 itibariyle şu anda Wyoming’de 1 adet bile şarj istasyonu bulunmuyor.

Wyoming meclisi şu anda bu teklif hakkında neler düşündüklerini açıklamadı lakin bu teklifin kabul edilmesi evvel başka eyaletlerden sonra da dünya çapında pek çok yerde elektrikli araçların 2035 yılına kadar yasaklanmasına neden olabilir.

Başa dön tuşu