Hibrit Enerji Sistemine Sahip İlk E-Motosiklet: NAWA Racer

NAWA Racer ismi verilen elektrikli motosiklet, kendine hayran bırakan bir dizayna sahip. Kökeni 1960’lara dayanan Cafe Racer’lardan esinlenilerek tasarlanan NAWA Racer, sürat ve sürüş için optimize edilen hafif; lakin bir o kadar da güçlü bir e-motosiklet olarak karşımıza çıkıyor.

Lityum-iyon piller ve Fransız şirketin yeni jenerasyon ultrakapasitörler ile birleştirilerek yapılan hibrit güç sisteminden güç alan elektrikli motosiklet, bu sayede 300 kilometrelik bir menzil sunuyor. NAWA Racer’ın kalbinde yer alan yeni ultrakapasitörler, selefine nazaran 10 kat daha fazla güç ve 5 kat daha fazla güç sunuyor.

Fütüristik elektrikli motosikletin 9 kWh’lık bataryası, bir saat içinde yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. NAWA Racer’da, kıymetli bir güç ve ivme artışı sağlayan bir 'yarış modu’ ve güç geri kazanımının daha fazla arttırıldığı ‘eco modu’ bulunuyor. Frenleme sırasında kaybedilen gücün yüzde 80'ini telafi eden e-motosiklet, epey verimli bir elektrik güç transferi sağlıyor.

Dünyada ultrakapasitör kullanan birinci elektrikli motosiklet olan NAWA Racer, 0’dan 100 kilometreye 3 saniyenin altında çıkıyor. İngiltere merkezli tasarım firması Envisage Group tarafından tasarlanan ve Fransız NAWA Technologies tarafından üretilen elektrikli motosiklet, ocak ayında Los Angeles’ta düzenlenecek olan CES 2020’de sergilenecek. 

Öte yandan NAWA, kelam konusu motosikleti ticarileştirmeyi planlamıyor. Ultrakapasitör ile bir batarya-elektrik aktarma organınının birleştiğinde ortaya neler çıkabileceğini göstermek isteyen Fransız teknoloji şirketi, geliştirdikleri yeni kuşak hibrit sisteminin elektrikli arabaları daha hafif, daha ucuz ve daha süratli yapabileceğini söylüyor. Halihazırda kimi motosiklet ve araba üreticileriyle görüşen NAWA, yakın vakit içinde bir yepyeni ekipman tedarikçisi olmayı umuyor. 

Başa dön tuşu