Yeni Hyundai “Kona N” için geliştirilen yeni Pirelli P Zero lastiklerle pistte üstün performans, yolda keyifli sürüş

Pirelli, bir müddet evvel lanse edilen Hyundai KONA N için özel olarak geliştirdiği, performans ve denetim ile konforu buluşturan yeni bir P Zero lastikle gerçek sürüş keyfi sunuyor. Yakın vakitte Avrupa basınına tanıtılan en yeni N modeli, Hyundai’nin ‘sporting N’ takımı tarafından üretilen birinci SUV olma özelliğini taşıyor. Her Hyundai N modeli viraj ustası, günlük kullanıma uygun spor araba ve yarış pisti kabiliyeti olmak üzere üç eksen üzerinde geliştirildi.

KONA N İÇİN ‘TERZİ İŞİ’ YAKLAŞIMLA TASARLANAN P ZERO

Pirelli mühendisleri, KONA N için geliştirilen 235/40R19 96 Y ebatlı yeni P Zero lastiklerle Hyundai mühendislerinin beklentilerini karşılayarak pistte performansı yükseltirken yolda güvenlik ve sürüş keyfini artırıyor. Bu iyileştirmeler, Hyundai ve Pirelli’nin Almanya’da Nurburgring’de ve Kore’de Namyang pistinde bir yıl boyunca ortaklaşa gerçekleştirdiği testlerle sağlandı. Pirelli, Hyundai N takımı için her arabanın performansından en üst seviyede yararlanırken araç içinde azamî konfor sunma amacıyla düşük yol gürültülü ‘terzi işi’ bir P Zero lastik serisi geliştirdi. P Zero lastik, Pirelli’nin motor sporlarındaki tecrübesini dünyanın en güzel araba üreticileriyle iş birliğiyle buluşturan bir Ultra Yüksek Performans (UHP) eseri olarak doğdu. Pirelli’nin ‘mükemmel uyum’ stratejisi doğrultusunda KONA N için geliştirdiği P Zero lastikler, performansı vurgularken sürüş konforundan ödün vermiyor. Islak yerde harika frenleme performansı (lastiğin üzerindeki ‘A’ işaretiyle belgelenmiştir) ile güvenlik öne çıkarken dayanıklılık, yol tutuşu ve konfor da vurgulanıyor. Lastiğin yanağında özel olarak Koreli üretici için üretildiğini gösteren ‘HN’ işareti yer alıyor.

PIRELLI İLE HYUNDAI N TAKIMI YAN YANA: I20N VE I30N İLE PİSTTE

Pirelli yalnızca KONA N için değil Türkiye’de üretilen yeni Hyundai i20 N ve evvelki modelde olduğu üzere yeni Hyundai i30 N de dahil olmak üzere N serisindeki başka spor arabalar için orjinal ekipman olarak P Zero lastik (sırasıyla 215/40R18 89 Y ve 235/35R19 91 Y ebatlarında tedarik ediyor. Bu sayede 2016 yılında Hyundai i30 Fastback N ve Hyundai Veloster N için bilhassa Amerika pazarına yönelik lastik tedariki ile başlayan Pirelli ile Hyundai ortasındaki iş birliği güçleniyor. KONA N modelinde Pirelli lastiklerinin kullanılması, İtalyan lastik üreticisi ile Hyundai’nin artık Avrupa’daki tüm yüksek performanslı modellerini kapsayan N serisiyle ilgili sportif misyonu ortasındaki yakın bağı bir kez daha vurguluyor.

Hyundai’nin Güney Kore’deki global araştırma ve geliştirme kısmına mesken sahipliği yapan Namyang bölgesini temsil eden ‘N’ ile ayrıyeten Hyundai’nin efsanevi Nurburgring pistindeki teknik merkezine de atıfta bulunuluyor. Virajlarının çeşitliliği ve iniş çıkışlarıyla bilinen ünlü Alman pisti, bilhassa KONA N üzere spor arabaların suratlarını ölçmek için bir test pisti olarak kullanılıyor. Yarış pistindeki bir virajı çağrıştıran N logosu bu spor mirasını da anımsatıyor.

PIRELLI VE HYUNDAI WRC DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASINDA

Hyundai, yıllardır dünyanın pek çok kıymetli motor sporları şampiyonasında yer alıyor. Koreli şirket Nurburgring VLN serisi, Pirelli World Challenge ve Nurburgring 24 Saat üzere yarışların yanı sıra 2019 ve 2020’de markalar şampiyonluğunu kazanan i20 Coupe WRC ile 2014’ten bu yana Dünya Ralli Şampiyonası’na da katılıyor. Uzun vakittir WRC ile güçlü irtibatını sürdüren Pirelli, daha sonra yola çıkaracağı yeni teknolojileri denemek için rallilerden bir açık hava laboratuvarı olarak yararlanıyor. 1973’ten bu yana rallilerde rol alan Pirelli bugüne dek 25 dünya şampiyonluğu elde etti ve 181 ralli kazandı. 2008 – 2010 yılları ortasında Dünya Ralli Şampiyonasının resmi lastik tedarikçiliğini üstlenen İtalyan şirketi, 2018’den itibaren WRC2’nin ve 2021’den itibaren 2024’e kadar WRC’nin tedarikçisi olarak rolünü devam ettiriyor. Pirelli, bu yeni iş birliğiyle dünyanın en itibarlı motor sporları şampiyonalarında liderlik pozisyonunu bir sefer daha vurguluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu