Hyundai Nexo, Tek Depo Hidrojenle 778 Km Yol Katetti

Dünyanın kıymetli otomotiv üreticileri, elektrikli araçlara odaklanmaya devam ediyor. Bu nedenle yollardaki elektrikli araçların sayısı her geçen artıyor. Hidrojen yakıt hücreli araçlar da, elektrikli araç piyasasının farklı versiyonları olarak piyasada yer tutmaya çalışıyor. Hidrojen yakıt hücreli araçlardan olan Hyundai Nexo, öne çıkan hidrojen yakıt hücreli araçlardan biri olacak üzere görünüyor. 

Hidrojen yakıt hücreli Hyundai Nexo, bir dünya rekoru ile ismini duyurdu. Hyundai Nexo, bir depo yakıtla en uzun menzil sunan hidrojen yakıt hücreli araç oldu. Hyundai Nexo, tek bir depo hidrojenle 778 km ara katetti. 

778 km’lik dünya rekoru Fransa’da kırıldı. Hyundai Nexo ile 25 Kasım Pazartesi günü Sarreguemines'deki FaHyence hidrojen istasyonundan yola çıkıldı. Sonraki gün Le Bourget'deki Fransa Ulusal Hava ve Uzay Müzesi'ne ulaşıldı. Hyundai Nexo’nun tek depo yakıtla aldığı bu ara, rakiplerinin karşısına aşılması gereken kıymetli bir rekor olarak çıkıyor. 

Hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisi, istenilen ölçüde hala yaygınlaşmadı. Araçların yaygın bir formda kullanılmasının önündeki en büyük mani, yakıt ikmal istasyonları altyapısı. Nexo’nun üreticisi Hyundai, hidrojen yakıt hücreli araçların yakıt ikmal altyapısı hakkında tahliller sunmaya çalışıyor.

İklim değişikliğinin artık dünya için en değerli bahislerden biri olduğu şu günlerde sıfır emisyonlu araçlar, iklimin korunması için de değerli. Lakin yakıt istasyonları altyapısının kâfi olmaması ya da hiç olmaması, bu araçların kullanılmasını engelliyor. 

Başa dön tuşu