10 Otomobil Markasının Akıllara Kazınan Logo Değişimleri

Markaların mottolarından ticari manada gelişimlerine, tarihlerinden yansıttıkları şekle kadar birçok olguyla ilgili olan logolar, araba üreticileri için de büyük kıymet taşıyor. Dünyanın en bilinen araba şirketlerinin tarihlerinde birçok logo değişimi gerçekleştirdiklerine bakılırsa logoların aslında şirketler için bilinenden daha fazla mana yüklü olduğu söylenilebilir.

100 yıldan daha fazla bir tarihe sahip araba sanayisinde yakından tanıdığımız araba üreticilerinin vakitle logolarında nasıl değişimlere gittiklerini ayrıntılarıyla incelemeye ne dersiniz? İşte otomotiv endüstrisinin dev şirketlerinin birinci logolarından günümüzde kullandıkları logolara kadarki değişimleri.

1. Ford

16 Haziran 1903 tarihinde Henry Ford tarafından ABD'nin Michigan isimli eyaletinde kurulan Ford Motor Company'nin kurulduğu tarihte yayımladığı birinci logosu, şirketin tam ismini ve kurulduğu bölgenin ismini bünyesinde barındırıyordu. Logosunda birinci sefer 1909 yılında değişikliğe giden dev şirket, tasarımı büyük oranda sadeleştirmiş ve sırf Henry Ford'un soyadının yer aldığı bir logo tasarlamıştı. O yıldan günümüze kadar ufak dokunuşlarla değiştirilen Ford'un logosuna daha zarif bir görünüm kazandırılması için mavi art plan üzerine klasikleşmiş Ford yazısı eklenmiş ve logo günümüzdeki hâlini almıştı.

2. Mercedes-Benz

1902 yılında Karl Benz'in teşebbüsüyle kurulan Mercedes, şimdi birinci yıllarında sadece isminin yer aldığı bir logo kullanmıştı. Üretilen şık araçların logo ile bağdaştırılamaması sonucu değişikliğe gitmek isteyen Mercedes yetkilileri; kara, deniz ve havanın hakimiyetini temsil eden 3 köşeli yıldızı kullanmaya karar vermişlerdi. Vakit içinde farklı renkler kullanılarak değiştirilen logo, gri rengin kullanılmasıyla son hâlini almıştı.

3. Peugeot

Jean-Pierre ve Jean-Frederic Peugeot kardeşlerin 1812 yılında yel değirmenlerini çelik fabrikasına, akabinde da 1885 yılında bu fabrikayı bisiklet ve araba fabrikasına dönüştürmeleri, Peugeot'un ne kadar esaslı bir geçmişe sahip olduğunu ve logosunun neden öbür şirketlere nazaran daha fazla değiştiğini gösteren en büyük delil olarak karşımıza çıkıyor. Çelik fabrikasının kuruluşunda kullanılan ve yüksek kalitenin sembolü olarak lanse edilen aslan figüründen asla vazgeçmeyen Peugeot, logosunda günümüze kadar birçok değişikliğe gitse de logonun son hâlinde hayli sade ve akılda kalıcı bir tasarımı benimsemiş üzere görünüyor.

4. Volkswagen

1937 yılında otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman Emekçi Partisi'nin takviyesiyle kurulan Alman araba üreticisi Volkswagen, birinci logosunu 1939 yılında yayımlamıştı. Bugünkü hâlinden hayli farklı olan birinci logo, savaşlarda zafer kazandırdığına inanılan eski bir İskandinav sembolünü bünyesinde barındırıyordu. Politik devirleri hatırlattığı ve bu sebeple satış sayılarında hayli makus bir tablo çizdiği gerekçesiyle logoda değişikliğe gitmek isteyen Volkswagen yetkilileri, V ve W harflerinin yer aldığı klasikleşmiş Volkswagen logosunun birinci versiyonunu tasarlamışlardı. Vakitle küçük değişimler geçiren logo; asalet, çekicilik ve saflığın sembolü olarak gösterilen beyaz renk ve harikalık, güvenilirlik ve sınıfın sembolü olarak gösterilen mavi rengin eklenmesiyle son hâlini almıştı.

5. BMW

1916 yılında Franz Josef Popp tarafından kurulan Alman araba üreticisi Bayerische Motoren Werke (BMW), 1927 yılında birinci logosunu yayımlamış ve birinci logo dizaynıyla büyük oranda beğeni toplamıştı. Bavyera bayrağının renklerini temsil eden logosuyla uzun yıllar hizmet veren BMW, vakit içinde küçük renk ve yazı karakteri değişimlerine gitmiş olsa da logonun son hâli tasarlanırken özgün logo korunmuş ve logoya çağdaş bir görünüm kazandırılmıştı.

6. FIAT

1899 yılında Giovanni Agnelli tarafından İtalya'nın Torino kentinde kurulan FIAT, geçmişinde yaptığı logo değişiklikleriyle dikkat çeken bir öteki firma olarak karşımıza çıkıyor. 'Fabbrica Italiana Di Avtomobili Torino' yani 'İtalyan Araba Fabrikası Torino' yazısıyla birinci logosunu yayımlayan şirket, daha sonra bu ismin baş harflerinden oluşan FIAT kısaltmasını kullanmıştı. Günümüze kadar renk ve hal manasında büyük değişim geçiren FIAT logosuna 2006 yılında sürekli değişim kavramını temsil eden bir krom çerçeve eklenmiş ve logo günümüzdeki hâlini almıştı.

7. Land Rover

1948 yılında faaliyetlerine başlayan Land Rover, öteki araba üreticilerine nazaran epey az sayıda değişim yapmasıyla öne çıkıyor. Birinci yıllarında adeta etikete benzeyen bir logo kullanan İngiliz araba üreticisi, 1989 yılında logosunda değişikliğe gitme kararı almış ve büyük oranda günümüzdekine benzeyen oval logoyu kullanmaya başlamıştı. 1989'daki logodan sonra hayli küçük değişiklikler yapılan logo, canlılığı temsil eden yeşil renk ve saflığı temsil eden beyaz rengin eklenmesiyle son hâlini almıştı.

8. Audi

Geçmişi 1899 yılına dayanan ve günümüzde Volkswagen grubunun bünyesinde bulunan Alman araba üreticisi Audi, 1932 yılında Horch, DWK ve Wanderer'ın katılmasıyla Auto Union ismi altında birleşmiş ve 4 şirketi temsil eden 4 halkalı birinci logosunu yayımlamıştı. NSU ile birleşme sonrasında logosunda değişikliğe giden Audi, vakit içinde orjinal logosuna geri dönmüş ve logo, 2009 yılında krom renginin kullanılmasıyla son hâlini almıştı.

9. Alfa Romeo

1910 yılında İtalya'nın Milano kentinde faaliyetlerine başlayan Alfa Romeo, birinci olarak 'Anonima Lombarda Fabbrica Automobil' sözlerinin kısaltması olan ALFA ismiyle tasarladığı logoyla piyasaya çıkmıştı. Birinci logosundan itibaren Milano'daki haçlı seferlerinin sembolü olan kırmızı haçı kullanmış olan şirket, bir yandan da Milan'ın en kıymetli ailelerinden biri olan Viscontis'i sembolize eden yılan sembolünden vazgeçmemişti. Günümüze kadar birinci hâlinin üzerinde yapılan küçük değişikliklerle gelen Alfa Romeo logosu, çağdaşlaştırılarak son hâlini almıştı.

10. Honda

1948 yılında Soichiro Honda tarafından Japonya'da motosiklet üretimi gayesiyle kurulan Honda Motor Company, yeniden motosikletler için yayımladığı birinci logosunda Honda Motor sözüne yer vermişti. Gelişen kurallarla birlikte araba üretimine yönelen ve vakitle dünyanın en büyük araba üreticilerinden biri hâline gelen Honda, uzun müddet kullandığı kanat figürlü logosundan 1988 yılında vazgeçmiş ve günümüzde kullanılmakta olan Honda logosuna geçiş yapmıştı.

Otomotiv sanayisinin dev şirketlerinin geçmişten günümüze logo değişimlerini sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Şirketlerin birinci logoları ve yaşanan değişimler hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Arabalar ve araba üreticileri hakkındaki paylaşımlarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Başa dön tuşu