İkinci El Araçlara Garanti Sigortası

ÖzserNEO ve Axa Sigorta iş birliği ile geliştirilen “İkinci El Garanti Sigortası” paketi hem galericileri hem de alıcıları riskten kurtarıyor.

ÖzserNEO ve Axa Sigorta’nın birlikte gerçekleştirdiği yeni sigorta paketi ile galericilerin, satışını gerçekleştirdikleri ikinci el araçlara garanti verme yükü hafifliyor. ÖzserNEO tarafından reasüre edilen “İkinci El Araçlara Garanti Sigortası”, Axa Sigorta iş birliği ile Türkiye sigorta bölümüne sunuldu. Galericilerin taban 3 ay vermekle zarurî olduğu garanti kapsamına uygun olarak asgarî 3 ay olarak sunulan İkinci El Araçlara Garanti Sigortasının 6 ay ve 12 aylık ekstra paketleri de bulunuyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımladığı yönetmeliğe nazaran ikinci el kara taşıtı ticareti yapan işletmelere, satışını gerçekleştirdikleri araçları teminat altına alma mecburiliği getirildi. Yapılan düzenlenmeye nazaran galericiler satış itibariyle 3 ay boyunca 8 yaş ve daha küçük, 160.000 kilometre ve altında olan arabaların; motor, şanzıman, tork konventörü, diferansiyel ve elektrik sistemini garanti altına almak zorunda.

İkinci El Garanti Sigortası ile hem galericilere hem de araç satın alanlara avantaj sağladıklarını belirten ÖzserNEO Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Ülger, “Sektördeki 41 yıllık deneyimimizle globaldeki ve yereldeki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Piyasa gereksinimlerini yeterli tahlil edip yurt dışındaki eserleri getirerek, kendi tüketicimizin gereksinimleri doğrultusunda geliştiriyoruz. İkinci El Garanti Sigortası paketimiz de Türkiye’ye getirdiğimiz ve Axa Sigorta iş iştirakiyle Türk pazarına sunduğumuz, branşın pazardaki birinci eserlerinden biridir. Bu eserimiz galericiler açısından baktığımızda epeyce yararlı. Birinci olarak galericiler, yönetmeliğe nazaran alıcılara 3 aylık garanti vermek zorundalar. Biz bu eserle galericilerin üzerinden risk yükünü alıyoruz. İkinci olarak da bu poliçe sayesinde galericilere alıcının itimadını kazanarak daha süratli ve kolay satış yapma imkânı sunuyoruz.” dedi.

Ramazan Ülger, yeni eserlerinin ayrıntılarını ve kapsamını ise şöyle anlattı: “İkinci El Garanti Sigortası akaryakıtlı, dizel, hibrit (melez) yahut gazlı olarak üretilmiş; rastgele bir ticari hedef gözetmeyen gerçek ve hükmî şahıslara satılacak arabalar ile şahıslara satılacak olan kapalı kasa kamyonetlerinin tümü için yapılabilir. Satış sürecinin, yetki evrakına sahip işletme tarafından ve ticari gaye gütmeyen gerçek ve hukuksal şahıslara yapılması durumunda, sigorta satışından çabucak evvel alınmış ekspertiz raporuna sahip arabaları kapsamaktadır. Satışın gerçekleştiği tarihte, 8 yaş ve daha küçük ayrıyeten 160.000 kilometre ve altında olan arabalar sigorta kapsamındadır. İkinci El Garanti Sigortasında yalnızca Türkiye’de kayıtlı olan motorlu taşıtlar kapsam dahilindedir. Müşterilerimiz, teminat limitleri dahilinde oluşabilecek arıza durumunda 7/24 Axa Sigorta Hasar İrtibat Merkezine ulaşabilir ve cazip hizmetinden yararlanabilirler.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu