Stellantis, Otomobillerden Veri Toplayarak Para Kazanacak

Fiat, Peugeot, Opel dahil birçok araba devinin sahibi Hollanda merkezli Stellantis, bugün CES 2023’te yesyeni bir iş modelini duyurdu. Dev şirket, gelirlerini artırmak için başlattığı bu yeni teşebbüsüne ‘Mobilisights’ isminin verildiğini söz etti.

Stellantis’in açıklamalarına nazaran Mobilisights, araçlardan toplanan bilgilerin pazarlanabilir eserlere ve gelire dönüştürmek için kuruldu. Araba devinin bu atılımı, 2030 yılına kadar yazılımla alakalı hizmetlerinden yıllık 20 milyar dolar gelir oluşturma gayelerinin değerli bir kesimi olarak tanıtıldı.

Araçlardan toplanan bilgiler, müşterilerin isteyebileceği hizmetlere dönüştürülecek

Yeni teşebbüsü biraz daha açacak olursak buradaki ana fikir, milyonlarca araçtan toplanan dataları müşterilerin isteyebileceği uygulamalara yahut hizmetlere dönüştürmek. Örneğin datalar, şahsileştirilmiş kullanıma dayalı servisler, yol tehlikelerini tespit etmek yahut trafik hakkında bilgi sağlamak için kullanılabilir.

Ayrıca burada geliştirdiği hizmet ve uygulamalarla hizmet olarak data (DaaS) iş modelini büyütmek isteyen Stellantis, Mobilisights eserlerinin özel şirketlere, kamu kuruluşlarına ve eğitim ve araştırma kurumlarına satılabileceğini de söylüyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere tüm bu dataları toplamak kimi gizlilik endişelerini de beraberinde getiriyor. 2030’a kadar 34 milyon irtibatlı araca sahip olmak isteyen şirket ve ortakları,  anonimleştirilecek bu datalar için müşterilerin kendi isteğinin alınacağını ve yalnızca seçtikleri muhakkak hizmetler için kullanılacağını söylüyor. Bunun da çok katı bir zımnilik politikasıyla yapılacağı belirtiliyor.

Stellantis, 2025 yılına kadar yazılım ve elektrifikasyona 33,7 milyar dolardan fazla yatırmayı planlıyor

Stellantis’in yeni teşebbüsü, gelir elde etme metotları genişletme planlarının en son modülü oldu. Alfa Romeo’dan Jeep’e, Citroen’den Peugeot’a kadar 14 markayı bünyesinde bulunduran şirket, daha evvel de 2025 yılına kadar yazılım ve elektrifikasyona 33,7 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını belirtmişti. Ayrıyeten bu yatırımın 2024’e kadar 4.500 yazılım mühendisini işe almayı içerdiği de aktarılmıştı.

Mobilisights gibisi teşebbüsler daha evvel de öteki araba üreticilerinden gelmişti. General Motors, 2020 yılında OnStar isimli araç içi hizmeti aracılığıyla toplanan büyük ölçüde bilgiden yararlanan bir sigorta hizmeti başlatmıştı.

Başa dön tuşu