Otomobil Firmalarının Kara Listeye Aldığı Ünlüler

Dünya üzerinde paranın satın alamayacağı bir şey olmadığını düşünen çok sayıda insan var. Sahiden de yeterince zengin olan insanların erişemeyeceği çok da fazla bir şey yok, lakin tekrar de erişemeyecekleri şeyler de bulunuyor. Çünkü pek çok firma, yalnızca paraya değil imajlarına ve marka kıymetlerine de ehemmiyet veriyor. Bilhassa de otomotiv firmaları bu hususta hayli önemli. 

Daha evvel lüks markaların arabalarını almayı başarmış lakin sonrasında yaptıkları nedeniyle hem arabalarını, hem de bu firmaların yeni arabalarını alma bahtlarını kaybetmiş durumdalar. Gelin, bu ünlülerin hangi firmalar tarafından neden kara listeye alındığına bakalım.

Parasını ödemediği otomobille show yaparken Rolls-Royce’la aksi düşen rapçi Tyga.

Tyga ismiyle bilinen Amerikalı rapçi Michael Ray Nguyen-Stevenson, 2016 yılında iki araç kiralamıştı ve bu araçlardan biri de Rolls-Royce Ghost olmuştu. Ünlü rapçi, bir noktada ödemeleri yapmayı bıraktığı için arabaları geri alındı.

Tyga, firmalara olan borçları yüzünden de mahkemelik oldu. Akabinde da Rolls-Royce tarafından kara listeye alındı. Emsal bir yasak getiren başka firma da Ferrari oldu. 

Güzelim Ferrari’yi internet puanları için maymun eden Deadmau5, İtalyanların kara listeye aldığı ünlülerden oldu.

Yeterince güçlü olan çabucak herkesin bir spor otomobil, mümkünse de bir Ferrari alma isteği vardır. Öte yandan Ferrari’nin mümkün olan herkese otomobil satmak üzere bir isteği pek yoktur, markanın ve araçların imajını korumak daha değerlidir. Bu yüzden de Deadmau5, Ferrari 458 Italia’yı büsbütün gök mavisine boyatıp üstüne de Nyan Cat kaplaması yaptırınca firma bu durumdan hiç mutlu olmadı.

Kanadalı sanatkarın Purrari ismini verdiği aracını iade etmesi için Ferrari bir mektup gönderdi. Deadmau5, aracı özgün rengine döndürürken, kendisine de Ferrari’nin yasaklı müşteriler listesinde bir yer bulmuş oldu.

Daha almadan arabayı satmanın yollarını düşünen John Cena, Ford’un kara listesine girdi.

Ford GT, tüm vakitlerin en ikonik spor otomobillerinden biri, 2016 yılında yeni bir kuşakla üretime dönmüştü. Aracın nadirliğini korumak isteyen Ford, hayli yavaş biçimde ve kısıtlı sayıda üretilen yeni Ford GT’leri satarken birtakım düzenlemeler yapmıştı. Bu düzenlemelerden biri de 24 ay boyunca aracı satma yasağıydı.

WWE yıldızı ve aktör John Cena, bir Ford GT almayı başaran isimlerden biri olsa da, bu kurala uymamış ve aracı aldıktan neredeyse çabucak sonra, aldığı fiyatın üç katına satmıştı. Sonrasında mahkeme süreci başladı ve en sonunda Cena, mutabakattan kazandığı tüm parayı hayır kurumlarına bağışlayıp Ford’dan özür diledi. Yeniden de kara listeye alınmaktan kurtulamadı.

Ferrari’nin latifesi olmadığını güç yoldan öğrenen 50 Cent, otomobilini kaybetti.

()

Ferrari, markanın canını sıkan ünlü bir isim olduğunda, o kişinin ne kadar ünlü olduğunu asla umursamaması ile biliniyor. 50 Cent de Ferrari 488’i bozulduğunda toplumsal medyada yaptığı paylaşımın akabinde Ferrari’nin bu yüzü ile tanıştı. İtalyan devi, araçlarını aşağılayan rapçinin elinden Ferrari’sini aldı ve 50 Cent’i kara listeye ekledi. 

Ferrari’sini reklamda kullanmaya çalışıp arabasından da olan Philipp Plein, şöhretin kara listeden kurtaramadıklarından oldu.

Listenin yarısından fazlasının Ferrari’lerden oluştuğunu görüyoruz. Philipp Plein isimli ünlü dizayncı, lüks İtalyan arabalarını yeni kreasyonundaki ayakkabılar ile birebir renklerde boyayıp reklam kampanyasında kullanmıştı.

Maranello’daki yöneticiler bu durumdan hiç de şad olmadıkları için Plein’i dava etti ve Ferrari markasını da sanatkarın kendi dizaynlarına paha kazandırmakta kullandığını öne sürdü. Dava sonucundan Plein, Ferrari’li reklamları kaldırdı, araçlarını kaybetti ve 325 bin euro ceza ödemek zorunda kaldı. 

Özel üretim Ferrari’yi Dubai’deki polis araçlarına çeviren Justin Bieber da şahlanan atın çiftesini yedi. 

Justin Bieber bir gün kendisine Ferrari 458 Italia F1 Edition satın alır. Sonrasında da aracı modifiye etmek için bu alanda uzmanlaşmış bir mağazaya götürür. Her ne kadar Ferrari araçları şahsileştirmek ismine kimi ufak tefek değişiklikler yapmaya müsaade verse de, aracınızı büsbütün elektrik mavisi boyatmanıza ve hatta logosunu kapatmanıza müsaade vermez. Çabucak aracınızı eski haline getirmenizi, getirmeyecekseniz de geri vermenizi talep eder.

Bieber bunların hepsini yapıp, üstüne de çok içtiği bir gün Ferrari’sini bıraktığı yeri unutup aracı anca üç hafta sonra bulabilmesiyle kara listede kendisine sağlam bir yer edinir.

Amerika’nın cephelerde kullandığı Hummer’ı biçimden hale sokan Britney Spears da kara listeye girdi.

1990’ların sonu, 2000’lerin başında gereğince varlıklı olan herkes Hummer alıyordu. O devir bilhassa pop ve rap klipleri için Hummer vazgeçilmezdi. Britney Spears da Hummer sahibiydi, hatta pembeye boyadığı aracını Do Something klibinde de kullanmıştı.

Aracı daha sonra düzmece Louis Vuitton logolarıyla donatınca Hummer’ı karşısında bulan Spears, açılan dava sonucu 300 bin dolar ödemek zorunda kaldı. Klipten geçersiz LV logolu sahneler çıkarıldı, Spears da firmanın kara listesine girdi.

“Daha kapısını bile açamıyorsun be adam!” diyen Bugatti, Tom Cruise’un anahtarını aldı.

Listedeki tahminen de en enteresan kara listeye alınma olayı ise Tom Cruise’un başına geldi. 2006 yılında Vazifemiz Tehlike 3 sinemasının galasına katılan Tom Cruise, galaya bir Bugatti Veyron ile geldi. Aracı kırmızı halının ucuna park etti, medyaya poz verdi ve sonra da partnerini araçtan indirmek üzere kapıya yöneldi. Yöneldi yönelmesine ancak kapıyı açamadı. Bu yüzden de Bugatti, ünlü ismi kara listeye aldı.

Sebebi resmi olarak açıklanmasa da Kim Kardashian da Ferrari’nin kara listesine girenlerden oldu.

Bu yasağın nedeni ile ilgili bir açıklama bulunmasa da, karara Kardashian’ın araçlarına düzgün bakmamasının ve Ferrari’lerini boyatmasının neden olduğu öne sürülüyor.

Başa dön tuşu