Markası Farklı Olsa da Aynı Yerde Üretilen Otomobiller

Araç üretiminde artan maliyetleri azaltma isteği ve üretimin daha da hızlanması için birçok otomobil üreticisi çeşitli ortaklıklar kurmaya başladı. Bu durumun en büyük örneği de aynı platformda üretilen otomobiller.

Pek çok otomobil şirketi, modellerinin ayırt edici ve benzersiz olması için her türlü çabayı gösterirken, bazı markalar aslında düşündüğünüzden daha fazla öğeyi paylaşarak alışılmışın dışına çıkıyor.

Genellikle bu araçların dış tasarımlar benzer olsa da iç tasarım, motor, süspansiyon ve diğer bileşenlerde bazı farklılıklar yapılıyor. Böylece marka, kendine has sürüş hissiyatı çizgisinden kopmamış oluyor. Lafı daha fazla uzatmayalım ve aynı platformda üretilen farklı markaların otomobillerine yakından bakalım.

SUV ailesinin iki farklı yüzü: VW Touareg ve Lamborghini Urus

Volkswagen MLB platformunda üretilen iki otomobilin en büyük farkı elbette tasarım dili. Urus daha sert çizgilere ve daha sportif bir görünüme sahipken, Touareg daha modern ve şık bir görünüme sahip. Aynı zamanda Urus 4.0 çift turbo V8 motor gücü ve iç tasarımıyla da Touareg’den ayrılıyor.

Her iki aracın fiyatlarını karşılaştırdığımızda ise Touareg’e göre daha yeni modellere ve teknolojik özelliklere sahip olan Urus, ülkemizde 20.000.000 TL ile 30.000.000 TL arasında değişen bir fiyat bandına sahip. Touareg’in Urus’la aynı platformu paylaşan 2018 modelleri 3.000.000 TL ile 6.000.000 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor.

İhtişamın başrolleri: Rolls-Royce Dawn ve BMW 7-Serisi F01

Her iki otomobilde kullanıcıya sundukları lüks özellikleri ve şık tasarımlarıyla öne çıkıyor. Ancak Rolls-Royce’u BMW’den ayıran en büyük özelliği iç mekanındaki farklı tasarımı oluyor.

Fiyat olarak karşılaştırdığımızda ise bu tasarım farkının ne denli büyük olduğu daha net ortaya çıkıyor. Rolls-Royce Dawn ülkemizde 29.000.000 TL’ye yakın bir satış fiyatına sahip. BMW 7-Serisi’nin F01 modeli ise yılına göre 600.000 TL ile 5.000.000 TL arasında değişen fiyatlardan alıcısını bekliyor.

Fransız estetiğiyle Alman mühendisliğinin ortak eserleri: Mercedes-Benz CITAN ve Renault Kangoo

mercedes renault

Dışarıdan bakıldığında birbirine oldukça benzeyen bu iki otomobil aynı motordan güç alıyor. İkili arasındaki en büyük fark ise elbette iç tasarımda kullanılan malzemenin kalitesi ve tasarım farkı oluyor.

Kullanıcıya sundukları konfor elemanları ya da bazı özellikleri farklı olsa da iki aracın fiyatı hemen hemen birbirine yakın. Her iki araç da 300.000 TL’den başlayan ve ortalama 600.000 TL’ye kadar yükselen satış fiyatına sahip.

Pratik ve ekonomik kardeşler: Peugeot 301 ve Citroën C-Elysee

Ülkemizde özellikle şirketler tarafından sıkça kullanılan iki araç aynı platformda inşa ediliyor. Zaten Citroën 1976’dan beri Peugeot’nun da sahibi olan PSA grup bünyesinde otomobil üretiyor.

Kardeş olarak nitelendirdiğimiz bu araçların fiyatlarının farklı olmasını bekleyemeyiz. Her açıdan birbirine benzeyen araçlar, 255.000 TL ile 700.000 TL arasında değişen fiyat bandına sahip.

Kargo aracı denince akla ilk gelenler: Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroën Nemo

fiat pejo citroen

Bu üç araç, PSA ve Fiat ortaklığından çıkan bir proje kapsamında üretildi. İşlevsellikleri, pratik kullanım özellikleri ve ekonomik yakıt tüketimleri ile öne çıkan Fiorino, Bipper ve Nemo, genellikle şehir içi ticari taşımacılıkta tercih ediliyor.

Görünümleri kadar sunduğu özelliklerle de birbirlerinden çok farkı olmayan üçlünün fiyatlarında da pek fark bulunmuyor. Ortalama 170.000 TL ile 600.000 TL arasında değişen fiyat bandına sahipler. Elbette en yüksek fiyat Fiat’a ait çünkü diğer modellere nazaran iç dizayn ve sürüş elemanları olarak daha fazla seçeneğe sahip.

Japon DNA’sı taşıyan ve hatchback denince akla ilk gelen otomobillerden olan Hyundai i20’nin KIA Rio ile aynı platformda üretildiğini biliyor muydunuz?

Tasarım ve sürüş özellikleri açısından birbirlerine pek benzemeyen bu iki aracın en çok benzediği nokta fiyatları oluyor. Her iki aracın en eski modelleri ortalama 250.000 TL gibi bir satış fiyatına sahip. 

Ancak yeni modellere baktığımızda ikili arasındaki fiyat farkı 100.000 TL’yi buluyor. Bunun sebebi de tahmin edeceğiniz gibi otomobillerin sunduğu özelliklerden kaynaklanıyor.

İki başarılı kompakt aile otomobili olan Volkswagen Polo ve Skoda Scala, son derece başarılı MQB (Modularer Querbaukasten) sistemi olarak bilinen aynı platformda üretiliyor.

2019 yılından itibaren üretilmeye başlayan Skoda Scala, Polo’ya göre daha yeni ve teknolojik özelliklere sahip bir araç. Bu durum fiyatlara da yansımış durumda ve araçların 2020 modellerinin fiyalarını kıyasladığımız zaman arada 200.000 TL’leri bulan farklar ortaya çıkıyor. 

“Fiat ve Jeep ne alaka” diyebilirsiniz ancak her iki otomobil de aynı platform üzerinde üretiliyor.

İlk başta iki model görünüm açısından zıt kutuplar gibi görünse de aslında Fiat 500X ve Jeep Renegade pratikte ikiz oluyor. Hatta iki araç 1.4 L FIRE ve 1.6 L Multijet gibi aynı motor seçeneklerine de sahip.

Aynı motor seçeneklerine sahip olsalar bile tasarım, sürüş elemanları gibi birçok özellik bakımından birbirinden ayrı olan iki araç fiyat konusunda birbirine yakın sayılır. Ancak en düşük özelliklere sahip modellerini kıyasladığımız zaman ikili arasındaki özellik farkı gözle görülüyor ve bu da fiyatlara yansıyor. Fiat 500X’in en düşük modeli ortalama 500.000 TL satış fiyatına sahipken, Jeep Renegade ortalama 650.000 TL satış fiyatına sahip.

C segmentinin iki başarılı ismi Chevrolet Cruze ve Opel Astra, General Motors’un Delta platformu adını verdiği bir ortak platform üzerinde üretiliyor.

Birbiriyle çok alakası olmayan iki otomobilin motor güçleri, tasarımları gibi fiyatları da birbirinden farklı. İki aracın arasındaki fiyat farkı 100.000 TL‘yi buluyor.

En çok tercih edilen sedan otomobiller Volkswagen Passat ve Audi A4’ün en büyük ortak özelliği B5 platformunu kullanmaları. 

Lüks sedan modelleri arasında yer alan Audi A4 ve orta sınıf, kalabalık aileler için üretilen Passat 1994’den beri aynı platform üzerinde üretiliyor. Görünüş olarak pek birbirlerine benzemeseler de fiyat olarak birbirlerini taklit ediyorlar diyebiliriz.

Zira her iki otomobilin en eski modelleri ortalama olarak 200.000 TL, en yeni modelleri ise ortalama olarak 2.000.000 TL’yi bulan satış fiyatına sahip.  

Eniştelerin ve piknikçilerin vazgeçilmezleri: Fiat Doblo ve Opel Combo

2011 yılında Opel ile Fiat arasında yapılan anlaşmaya göre Combo yepyeni ancak hepimizin aşina olduğu bir tasarıma kavuştu. Doblo ile aynı platformda üretilen otomobilin ön tasarımı biraz farklı olsa da geri kalan her açıdan Doblo’ya oldukça benziyor. Ayrıca bu iki otomobilin üretimi ülkemizde Tofaş fabrikasında yapıldı.

İki araç arasında iç tasarım olarak pek fark yoktu bu durum fiyatlara da yansımış durumda. Her iki aracın ortalama en düşük 200.000 TL– 250.000 TL gibi bir satış fiyatına sahip.

Hızlı ve öfkeli ikili: Subaru BRZ ve Toyota GT86

Toyota ve Subaru ortaklığının projesi olan iki araç, aynı şasi, motor ve diğer temel bileşenlere sahip. Ortaklığın bir sonucu olarak, her iki araç da neredeyse aynı performans özelliklerini sunuyor.Bazı özellikleri benzer olsa da araçların ikisi de markasına has iç ve dış tasarım özelliklerine sahip. Ancak fiyat konusuna gelecek olursak pek bir farkları yok.

Bu sportif kuzenler ülkemizde 1.000.000 TL ile 2.000.000 TL arasında değişen fiyat bandına sahip.

Araçlar arasında tasarım, konfor elemanları ya da sürüş özellikleri açısından farklar olsa da fiyat bazında baktığımızda sunduğu özellikler birbirine ne kadar yakınsa fiyatları da o kadar yakın oluyor.

Markaları Farklı Olsa da İsimleri Aynı Olan Adaş Araçlar: Spor Arabayla Karavanınki Bile Aynı…

Birbirinden Alakasız Olmalarına Rağmen Aynı Motordan Güç Alan Otomobiller

Başa dön tuşu