Nissan ve Infinity, 1,2 Milyon Aracı Geri Çağırdı

Nissan Kuzey Amerika, 1,2 milyondan fazla aracın, art kameralarının neredeyse manzara alamayacak formda ayarlanabilmesinden ötürü araçları geri çağırdı. 2018-2019 periyodunda üretilen neredeyse bütün araçları kapsayan karar, NIHTSA geri çağırma kararı NO. 19V654000 ile açıklandı. Geri çağırma kararından etkilenen toplam araç sayısı ise 1.228.830 oldu. 

Geri çağrılan araçlar ortasında Nissan ve Infiniti markalarına ilişkin iki düzineden fazla model yer alıyor. Çeşitli arabalar, kamyonlar, crossoverlar, SUVler, vanlar, coupeler bu karardan etkileniyor.

Karardan etkilenen modeller arasında  Nissan Altima, Frontier, Kicks, Leaf, Maxima, Murano, NV, NV200, Pathfinder, Rogue, Rogue Sport, Sentra, Titan, Versa Note, Versa sedan, Infiniti Q50, Q60, QX30 ve QX80 üzere araçlar yer alıyor. Listede 2019 Nissan GT-R ve Taxis ile 2019 Infiniti QX50, QX60, QX70 ve QX70L yer alıyor. Neredeyse o devirde üretilen her model geri çağırmaya dahil edildi. 

Teknik olarak bu araçların geri çağrılma nedenleri, art kameralarının artık imaj vermeyecek biçimde ayarlanabiliyor olması. Bu biçimde bir ayarı kazara yapmak inanılmaz güç ve yapılırsa da kullanıcının bir kusuru olacaktır fakat ABD’nin federal maddelerine nazaran bu araçlar yanılgılı kabul ediliyor. Nissan ve Infiniti bu sorunu bir yazılım güncellemesi ile halledecek. Geri çağırma kararından ABD, Kanada, Güney Kore ve İsrail’deki araçlar etkilenecek. Geri çağırma 19 Ekim’de başlayacak. 

Başa dön tuşu