Nissan’dan Yeni Elektrikli Otomobil Motoru

Otomotiv sektöründe yerini korumak isteyen herkes bir elektrikli motor üretiyor. Gelecek elektrikli araçların olacak, bu artık aşikâr oldu. Japon otomotiv devi Nissan da bu rekabetin dışında kalmamak için kendi elektrikli motorunu geliştiriyor. 

Nissan, gelecek yıl elektrikli bir crossover araç çıkaracağını zati doğrulamış durumdaydı. Muhtemelen ABD için üretilen 2021 model araçlarda elektrikli motor, hiç olmazsa elektrikli sistemle desteklenmiş motor göreceğiz. Yeni Ariva konsept araç da bu fikri pekiştiriyor. 

Tokyo Motor Show’da çarşamba günü tanıtılan araç gerçekte karşımıza çıkacak olan SUV ile ufak tefek dış farklılıklara sahip olabilir. Öte yandan aracın içi hâlâ gizemini koruyor. 

Aracın motorunda çeşitli yenilikler deneyen Nissan mühendisleri, ihtilal yaratması olası bir batarya da geliştirdi. Bu batarya, çekincelere sahip bireylerin de elektrikli araçlara geçişini kolaylaştırabilir. 

Automative News’in haberine nazaran Nissan teknoloji merkezinden mühendisler, Ariya’nın AWD motorunu iki modüllü olarak geliştiriyor. Prototip güç sistemi ikiz 160 kilowattlık motorlara sahip. Bu motorlar, 62 kWh’lık bataryadan güç alıyor. Baş sistem mühendisi Toshiyuki Nakajima’ya nazaran her uzaklık ve performansa nazaran farklı bataryalar kullanılabilecek. 

Nakajima, bu elektrikli sistemin akaryakıt yakıtlı güç üreticilerle birlikte kullanılabileceğini de söyledi. Bu da bilhassa ABD’de elektrikli arabalara karşı önyargıyı kırmaya yardımcı olabilir. 

Nissan’ın e-Power sistemi hali hazırda Japonya’daki Nissan ve Infiniti araçlara uygulanmaya hazır. Akaryakıtlı araçlardan daha ekonomik olan bu motorlar ile birlikte hibrit kavramı da değişik bir halde tanımlanmış olacak. Kullanıcılar, şarj istasyonu bulmak ya da şarj mühleti beklemek üzere sıkıntıları olmadan tork açısından kuvvetli ve daha verimli motorlara sahip olabilecek. 

İkiz elektrikli motor ve e-Power uyumluluğu sayesine Nissan, hem bataryalı hem de benzinli elektrikli motor seçeneklerini piyasaya birebir anda sürebilecek. Batarya olarak ise Nissan, tıpkı Toyota üzere güç yoğunluğu arttırılmış, maliyeti düşüren bataryalara yönelecek. 

Katı bataryalar büyük bir atılım olacak lakin yakın vakitte kullandığımız araçlarda bu bataryaları görmemiz güç gözüküyor. Nissan, ortak çalıştığı öteki pek çok araba devi olmasına karşın bu bataryaların çıkışı için lakin 10 yıl sonrasına tarih verebiliyor. 

Başa dön tuşu