Bulgaristan’dan Volkswagen Fabrikası İçin Yeni Hamle

Türkiye birkaç aydır Volkswagen'den gelecek haberlere yakından bakıyor. Bunun nedeni ise Alman araba devi Volkswagen'in Türkiye'ye kurmayı planladığı bir üretim tesisi. Şirket, uzunca bir mühlet boyunca Bulgaristan ile Türkiye ortasında gitti geldi fakat geçtiğimiz günlerde araba devi, Volkswagen Turkey'in kurulması için gerekli çalışmaları başlattı. Lakin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlatmış olduğu askeri operasyon, Alman araba devi Volkswagen'in bu hususta geri adım atmasına neden oldu ve şirket, Türkiye'ye yapacağı yatırımı ertelediğini duyurdu.

Şimdi ise Bulgaristan, Volkswagen'in almış olduğu bu erteleme kararını kendi lehine çevirmek için birtakım teşebbüslerde bulundu. O denli ki Bulgaristan, Volkswagen'in kendi ülkesinde üretim tesisi kurması için vereceği devlet teşvikini ikiye katladı. Bahse ait açıklamalarda bulunan Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Volkswagen'e verecekleri 135 milyon euroluk takviyesi, 250-260 milyon euroya çıkartmanın bir yolunu bulduklarını açıkladı.

Plevneliyev şu sıralar, Bulgar Otomotivciler Birliği'nin başkanlık koltuğunda oturuyor. Almanya merkezli “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine demeç veren Plevneliyev, verilecek takviyenin otoyol, demiryolu ve tramvay üzere altyapı çalışmaları da eklendiğinde 800 milyon euroya ulaşacağını söyledi. Plevneliyev, bu hususla ilgili olarak AB Kurulu ile de görüştüklerini açıkladı.

Sadece bu açıklamayla yetinmeyen Bulgaristan eski cumhurbaşkanı, tekliflerinin Volkswagen'e iletildiğini lakin şimdi bir yanıt alamadıklarını söyledi. Açıklamalarında Türkiye için de bir parantez açan Plevneliyev, AB kanunları yeterince ülkelerin yalnızca belli bir ölçü devlet teşviki verebildiklerini ve üzerine çıkamadıklarını lakin Türkiye'nin bu kuralların dışına çıktığını belirtti. Lakin anlaşılan o ki Plevneliyev, Türkiye'nin AB ülkesi olmadığından bihaber. 

Volkswagen'in bahisle ilgili olarak nasıl bir tutum sergileyeceği şu an için bilinmiyor. Fakat Türkiye, Barış Pınarı Harekatı konusunda bir epey kararlı ve bu operasyondan geri çekilmeyecek üzere görünüyor. Volkswagen'in ilerleyen devirlerde husus ile ilgili vereceği kesin karar, çok da Türkiye lehine olmayabilir.

Başa dön tuşu