Nissan’ın Yeni Konsept Aracı: IMk

Nissan'ın dizayncıları, bir kent aracının standart kiralık araç üzere gözükmemesi gerektiğini ispatlar nitelikte bir tasarım yaptı. Kent içi kullanımı için tasarlanmış olan IMk, epeyce şık bir görünüşe sahip. Art tarafında şık LED farları bulunan ve Nissan'ın V-Motion ızgarasının evrim geçirmiş bir hâline sahip olan araç, Nissan'ın söylediğine göre diğer konsept araçlardan epey farklı.

Nissan'ın tasarım lideri SatoruTai, “Tampon, tekerlekler, lastikler, camlar, art lambalar, tavan, Japon dekorasyonlarının kıymetli simgesi 'mizuhiki'nin desenlerinden ilham alıyor” sözleriyle aracın tasarımı anlattı. Ayrıyeten gelecek modellerde önde yer alan ızgaranın yerini alacak kalkan formunda biçimlendirilmiş bir ek modülünün da olacağı; tıpkı zamanda bu kesimin, Nissan'ın yeni imza kesimlerinden biri olacağı tabir edildi.

Nissan IMk hangi özelliklere sahip olacak?

Aracın dizaynını yapan Tai'nin takımı, içerisinde çalıştıkları kafelerden ve salonlardan ilham aldı. Dizayncılar, ön koltukta oturmanın bulutların üzerinde oturmak üzere hissettirdiğini söylüyor. Nissan'ın düğmesiz denetim paneli ise daha derli toplu bir dizaynın ortaya çıkmış olmasını sağlıyor. Ayrıyeten araç, birçok yeni teknolojiyle donatılmış durumda. Örneğin otomobil, sürücüsünü akıllı telefonu üzerinden tanıyor ve oturma pozisyonu, klima denetim ayarları üzere parametreleri otomatik olarak ayarlıyor. Otomobil ve etrafı hakkında kıymetli bilgiler, kumaş kaplı gösterge panelinden açılan, çerçevesiz, şeffaf bir ekrandan takip edilebiliyor.

Ayrıca aracın otomatik pilot sistemi de hayli gelişmiş olan Nissan ProPilot 2.0 ile sağlanıyor. Araç, uygun şartlar sağlandığında tek şeritli bir yolda şoförün denetimini elinden alabiliyor. Ayrıyeten kendi kendine park yeri de bulabiliyor. Aracın teknik özellikleri ise fuar sırasında duyurulacak. 

Aracın ayrıntıları Nissan'ın önümüzdeki yıllarda nasıl araçlar üreteceğini ve nasıl bir dizayna yöneleceğini gözler önüne seriyor. Nissan'ın Tokyo'da düzenlenecek olan aktiflikte 14 farklı araç daha tanıtması bekleniyor.

Başa dön tuşu