Ford, 1.45 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

Ford Motor Company, Henry Ford tarafından Highland Park, Michigan, ABD’de 16 Haziran 1903 tarihinde kuruldu. Michigan merkezli şirket, 6 kıtada, 200 pazarda araç üretip, dağıtıyor.

Ford, ABD’deki Detroit kentinde bulunan iki tesise 1,45 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Pikap Ranger, SUV Bronco, hibrid F-135 ve elektrikli tüm versiyonların üretimi için toplamda 3.000 çalışanın işe alınacağını duyuruldu.

6 milyar dolarlık anlaşma

Otomobil şirketi çalışanlarını temsil eden United Automobile Workers (UAW) ile imzalanan mutabakata nazaran Ford, toplamda 6 milyar dolar yatırım yapacak ve 8.500 bireye iş imkanı yaratacak. Ford’un yaptığı bu 1,45 milyar dolarlık yatırımın da 6 milyar dolarlık muahedenin bir modülü olduğu biliniyor.

İlk tesiste yatırımın 750 milyon doları kullanılacak

Yapılan mutabakata nazaran Amerikan devinin 1,45 milyar dolarlık yatırımının 750 milyon doları Wayne üretim tesisinde yapılacak olan Ranger ve Bronco modellerini kapsayacak. Otomotiv devinin birebir zamanda 2.700 şahsa istihdam sağlayacağı biliniyor. Tüm bunların yanı sıra üretilen araçlarda da belli farklılıklar öngörülüyor.

Ranger modeli için yüzeysel değişiklikler yapılıyor. Ranger, birinci kez 2011 yılında ABD’de tanıtıldı. 2015’te ise bir yenilenmeye tabi tutuldu. Yeni kuşak Ranger ise 2021 yılında bekleniyor. Amerikalı bir blog muharriri, Ranger modelinin vakit sınırlamasının olmadığını, o yüzden üretim konusunda bir acelesinin bulunmadığını belirtti. Yeniden de bu kadar yatırım yapan ve yapması gereken Ford’un, Ranger modelini geç çıkarmayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Ford, Bronco serisini baştan yenileyecek ve araç, 2020 yılı bahar ayı için hazır olacak.Ford’un Wayne tesisi ayrıyeten, Argo Al şirketiyle geliştirilen kendi kendine sürüş teknolojisini, Bronco ve Ranger modellerine entegre etmek için yeni bir modifikasyon merkezi edinecek.

İkinci tesiste, yatırımın 700 milyon doları kullanılacak

Dearborn tesisinde ise F-150’nin hibrit ve elektrikli tiplerini desteklemek için geriye kalan 700 milyon dolar kullanılacak. Ayrıyeten bu tesiste 300 bireye istihdam sağlanacak. Ford, hibrit ve elektrik versiyonlu F-150 modelini gelecek yıl piyasaya sürecek. Tüm bunların yanı sıra Ford'un elektrikli araçlar geliştirmek ve üretmek için dünya genelinde 11,5 milyar dolardan fazla yatırım yapması bekleniyor.

Başa dön tuşu