Optimus’u Kıskandıracak Kamyon 12 Milyon Dolara Satıldı

Uzun burunlu Amerikan kamyonları imgesiyle birçok kişinin ilgisini çekiyor. Pekala, size bu kamyonlarda olan burnu daha da uzatarak komple motordan yapılma bir buruna sahip kamyon göstersek? Ufacık bir bilgi olarak da bu kamyonun 12 milyon dolara (günümüz kuruyla 69 milyon 200 bin TL) satıldığını söylesek?

Bahsettiğimiz kamyon, 1979 Peterbilt 359’un modifiye edilmiş hali. Kamyon, Worldwide Auctioneers Riyadh açık artırma etkinliğinde 12 milyon dolara alıcı buldu. “Peki arkadaş, bu kamyonu bu kadar kıymetli yapan şey nedir?” sorusunu soracak olursanız Thor24 olarak isimlendirilen kamyonun 3.974 beygir gücüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Mike Harrah, Tim Spinks ve Paul Abram, bu kamyonu yapabilmek için ceplerinden 7 milyon doları çıkardı. Çılgın üçlü kamyona iki 14,0 litre V12 Detroit Diesel motoru koydu ve bunları da özel üretilmiş bir şaftla birleştirdi. Sonuç olarak karşımıza 28 litre V24 dizel motoru ortaya çıktı. Bu motor tıpkı vakitte yasal olarak bir araca yüklenen en büyük motor olma unvanına da sahip oldu.

Tabii ki iki devasa motoru kamyonun orjinal motoruna yerleştirmek imkansızdı. Hasebiyle grup, kamyonun uzunluğunu 13 metreye çıkardı. Lakin takım yeniden de bu motorlarla yetinmedi, daha fazla gücün peşinden koştu. Kullanılan motor olağanda iki Roots tipi turbo kompresöre sahipti. Lakin Thor24’deki kompresör sayısı 12’ye yükseltildi. Üstüne 8 şişe de nitro eklendi.

Kamyonun içi de dışını aratmayacak çılgın görünüme sahip. Thor24, 1.500 watt’lık bir ses sistemine, yedi büyük ekrana ve 40 inçlik bir monitöre mesken sahipliği yapıyor. Tüm bu sistemlere güç vermek için de olağanda bir yolcu uçağının kuyruğunda bulunan Hawker türbin biçimi güç ünitesi bulunuyor.

Ekibin satıştan elde ettiği 5 milyon dolarlık kâr bu bilgilere bakınca hak edilir üzere duruyor. Sonuçta grup, ortaya dünyanın en büyük yasal motoruna sahip canavar görünüşlü bir tır ve ömür alanı getirdi. Bizce Optimus Prime, gezegene birinci indiğinde bu tırı aramalı.

Başa dön tuşu