Otomobillerdeki En Kullanışsız 3 Özellik (+Bonus)

Otomotiv dalı yıllardır üstüne koyarak gelişmeye devam ediyor. Bu gelişme de beraberinde farklılıkları getiriyor. Radyoların yerini elektronik göstergeler alırken, yadigâr el freninin yerini de elektronik bir düğme aldı. Bütün bu yeni özelliklerin neredeyse hepsi çok yararlı ve üst seviye güvenlik, konfor ve temas vadediyor.

Yine de bunların ortasında çok gereksiz olanları da mevcut.

Vites kulakçıkları:

Vites kulakçıkları, spor otomobillerde hayli fonksiyonel olabiliyor. Şoförlerin ellerini direksiyondan çekmeden vites atmalarına yarıyor. Şayet McLaren 720S yahut Ferrari 488 sürüyorsanız işe yarayabilir, fakat bir SUV ya da sedan model otomobil kullandığınız vakit sahiden kullanışsız olabiliyorlar.

Üçüncü sıra koltuklar:

Birkaç marka, rekabette öne çıkmak için modellerine üçüncü sıra bir koltuk ekledi. Volkswagen Tiguan’ın ikinci jenerasyonunda olduğu üzere bu üçüncü sıra koltuklar epey kullanışsız. O kadar küçükler ki lakin küçük bir çocuk sığabiliyor. Hatta o durumda bile 2. sırayı biraz öne çekmeniz gerekiyor.

HUD:

HUD’lar gittikçe tanınan olmaya başladı. Onları Audi’nin lüks araçlarından Hyundai’nın giriş düzey araçlarına kadar görüyoruz. HUD sistemleri, hoş görünebilir lakin dijital göstergelere göre daha komplike bir yapıya sahip olduğu için kullanışsız olabiliyor.

Hareketle denetim sistemi (Bonus):

Hareketle denetim sisteminin niyeti hakikaten yaratıcı, kolunuzu kaydırarak bir aramaya karşılık vermek ya da parmağınızı döndürerek sesi yükseltmek kulağa güzel gelebiliyor. Lakin bu da gereksiz bir özellik çünkü hareketle verebileceğiniz komutlarının hepsi için birer düğme mevcut.

Dijital vites (Bonus):

Dünya genelindeki araba üreticileri, yeni modellere elektronik vites kutuları entegre etmeye başladı. Fakat bu özellik bize kalırsa hayli gereksiz ve otomobil kullanıyormuşsunuz hissini sahiden vermiyor.

Son iki maddeyi bonus olarak vermemizin sebebi, pek fazla yaygın olarak kullanılmamalarından kaynaklanıyor. Siz de günümüz arabalarında gereksiz gördüğünüz özelliklerden yorumlarda bahsedebilirsiniz 🙂

Başa dön tuşu