Otomobillerin Güvenlik Teknolojileri Kaza Riskini Artırıyor

Günümüzde yeni araçlar adaptif sürat sabitleme ve şerit müdafaa yardımı gibi güvenlik sistemleri ile donatılıyor. Tesla Model 3, bu noktada bilhassa göze çarparken, ana akım araba üreticileri de artık yeni güvenlik teknolojilerini ve daha fazlasını sunuyor.

AAA Trafik Güvenliği Vakfı'nın yürüttüğü yeni bir çalışmada hem tüketicilerin hem de araba üreticilerini rahatsız edecek bazı bulgular var. Araştırmaya nazaran sürüşü daha inançlı ve daha kolay hale getirmeyi amaçlayan şoför dayanak sistemlerinin birden fazla, şoförlerin savunmasız bırakarak kaza riskini artırıyor. Alışılmış ki bu sistemler uygun halde kullanıldığında insanları mümkün risklerden koruyabilir lakin amaçlanan kullanım ile ortaya çıkan sonuçlar her vakit birebir olmuyor.

Güvenlik teknoloji, şoförleri tembelleştiriyor

Adaptif sürat sabitleme ve şerit muhafaza yardımı, çalışmada vurgulanan ana teknolojilerden ikisi oldu. Zira her iki teknoloji de lüks olsun ya da olmasın birçok araçta yaygın olarak kullanılıyor. Adaptif sürat sabitleme, şoför denetimine gerek olmadan otomatik olarak yavaşlayarak yahut hızlanarak karayolu üzerindeki araçlar ortasında inançlı arayı korumak için tasarlandı. Şerit müdafaa yardımı ise araç şeritten çıkmaya başladığında direksiyonu yavaşça çevirerek araçların şeritten çıkmasını önlüyor.

Her iki sistem de şoförlerin dikkatli olmasını ve ellerini direksiyonda tutmasını gerektiriyor. Lakin ne yazık ki bu, her vakit olmuyor. Otopilot moduna geçen birçok sürücü, şimdi tam otomatik sürüş olmayan bu sistemleri yanılgılı kullanıyor. Kısacası sürücüler, tembelleşiyor ve sonuçlar ölümcül olabiliyor.

Yapılan çalışma, bilhassa bu iki sistemi gerçek kullanmayan sürücülerin yaklaşık 2 kat daha fazla dikkat dağınıklığı yaşadığını ortaya koyuyor. Araştırma, bu sistemlerle donatılan Acura MDX, Ford Fusion, Honda Accord, Jeep Cherokee ve Hyundai Sonata gibi çeşitli araçlar üzerinde yapıldı.

Sonuçlar bu güvenlik sistemlerinin tehlikeli olduğunu öne sürmese de, araba sanayisinin şoförleri daha fazla sınırlayarak daha fazlasını yapması gerektiğini belirtiyor.

Başa dön tuşu