Otomobillerin Siber Güvenliği, Giderek Artıyor

Otomotiv sanayisi, geçmişinde birçok skandala mesken sahipliği yapıyor. Bunlardan; 11 dolar yüzünden 180 bireye mezar olan Ford Pinto'yu, Volkswagen'in emisyon skandalını ve can kurtarması gerekirken 23 kişiyi öldüren Takata hava yastıklarını daha evvel sizlerle paylaşmıştık fakat 2015'te yaşanan Jeep Cherokee olayı, bu olaylardan epeyce farklı.

2015 yılında ABD'de yaşanan olayda Jeep Cherokee'nin uzaktan denetimini sağlayan hackerlar, aracın motorunu yol üzerinde devre dışı bırakmışlardı. Bu açık, o devir gündemde bomba tesiri yaratmış ve araçların siber güvenliği üzerine tartışmaların açılmasını sağlamıştı.

Hackerların aracı hacklediği açık kapı, Harman International tarafından üretilen cümbüş sistemiydi:

Samsung Electronics'in bir kesimi olan Harman International, bu olaydan uygun bir ders çıkardı ve kendi siber güvenlik eserlerini üretmeye başladı. İsrail merkezli siber güvenlik şirketi TowerSec'i 70 milyon dolara satın alan Harman, bu süreç sonunda arabalarda siber atakları engelleyen bir şirket hâline geldi. 

Günümüzde araçların siber güvenlikleri de araba üreticileri için epey değerli bir parametre. 2017'de 16 milyon dolarlık sürecin yapıldığı bu pazarın 2025 yılında 2,3 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Bu da Jeep Cherokee olayı sonrası başlayan sürecin ne kadar tesirli olduğunu gösteriyor.

Otomobillerde 100 milyondan fazla kod satırı çalışıyor:

Günümüzdeki çağdaş araçlarda kullanılan bilgisayarlı sistemlerin 100 milyondan fazla kod satırı çalıştırdığını düşünürsek araçların siber güvenliği, şirketler için hayli karmaşık bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Otomobillerin tüketici elektroniği eserlerinin bilakis yıllarca kullanılması, gelişen teknolojiye rağmen araçların güvenliksiz kalmasına yol açabilir. Bu durum, son yıllarda güncellemelerle aşılmaya çalışılsa da otomotiv sanayisinde en çok baş yorulan meselelerinden biridir.

Otomobiller için siber güvenlik sistemleri üreten şirketlerin de bu sorunu çözmek için şimdiki teknolojiye nazaran değil, geleceğin teknolojisine nazaran sistemler üretmesi gerekiyor. Örneğin Harman, BMW'nin 2024 yılında yollarda olacak araçları için şimdiden güvenlik sistemleri geliştiriyor. Burada Harman'ın BMW'den istediği bilgiyse araçların internet ilişkisinin olup olmayacağı. Yani şirketlerin gelecek yılların araçları için üretecekleri sistemlerde muhakkak noktaları bilmesi kâfi oluyor.

Jeep Cherokee'nin hacklenmesi ile başlayan süreç, günümüzde dev bir sanayinin doğmasına ve büyümesine sebep oldu. Krizi fırsata çeviren Harman da bu alanda örnek alınması gereken bir muvaffakiyet hikayesini yazmaya devam ediyor. Arabaların siber güvenlikleri alanındaki çalışmaların geleceğini önümüzdeki yıllarda daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu