Otonom ve elektrikli araçlar 200 milyar dolar hacme sahip araç kaskosu kapsamının yenilenmesini zorunlu hale getiriyor.

IOT, yapay zeka ve navigasyon teknolojilerinin otomotiv dalı ile entegrasyonunun akabinde sürat kazanan şoförsüz araç üretiminin piyasayı domine etmesi bekleniyor. Otomotiv endüstrisine bağlı tüm dallar bu dönüşümden etkileniyor. Sigorta bölümünün bu gelişme karşısında nasıl tutum alacağı ise belirsizliğini koruyor.

10 Milyondan Fazla Elektrikli Araç Yollarda

Otomotiv endüstrisi sürdürülebilir hareketlilik kavramına odaklandı. Elektrikli ve hibrit araçların yanı sıra, dünün sinema ve romanlarına mevzu olan şoförsüz araçlar, eser kataloglarına girmeye başladı bile.

Dünya üzerinde 10 milyondan fazla elektrikli aracın dolanımda olduğu ve 2020 yılı satış sayısının 120 milyar dolara ulaştığı biliniyor. Otomotiv şirketlerinin otonom araç üretimlerine sürat kazandırmaları ile birlikte elektrikli araç pazarının yıllık pazar hissesinin 45’e ulaşması bekleniyor. Şoförsüz araç pazarı ise, yıllık ortalama 16 oranında büyüyor. Şayet üretim planlandığı üzere giderse 2030 yılına kadar hibrit otomobil pazarının 800 milyar, otonom araba pazarının 60 milyar ABD Doları’na ulaşacağı öngörülüyor.

Sürücüsüz araçlar otomotiv bölümünü domine ederken sigorta dalı paydaşlarını; türel, finansal ve yazılımsal olarak hizmetlerini çağdaşlaştırmaya odaklanmaya zarurî bırakıyor. Şu anki hacmi 700 milyar dolar olan araç sigortacılığını da dönüştüreceği iddia ediliyor.

Endüstri 4.0 Araç Sigortacılığını Değiştirecek

Otonom ve elektrikli araçlar, akıllı sürüş tecrübesini artıracak. Bu da sigortacılık açısından risk kriterlerinin değişmesi manasına geliyor. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, yaptığı açıklamada “Sayıları giderek artan elektrikli araçlar, çevreci özellikleri, konforları ve gelişen menzilleri ile birlikte daha çok tercih edilmeye başlandı. Elektrikli araçlarla birlikte şoförsüz modeller de yaygınlaşmaya başladı. Tüm sigortalarda olduğu üzere, kasko sigortası da risklerin hesaplanması ve hasar frekanslarına nazaran fiyatlanmakta ve araç sahiplerine sunulmakta. Yeni periyotta, sigorta şirketlerinin prim hesaplaması için yeni teknikler belirlemesi kaçınılmaz olacak. Yeni periyodun primleri düşürmesini ve araç ömürlerini uzatmasını bekliyorum. Burada en kıymetli nokta, otonom araçların yapacağı mümkün kazalarda, sigorta şirketlerinin sorumlu olarak araç sahibini mi, aracı üreten firmayı mı sorumlu tutacağı. Tahminen de bugüne nazaran değişik bakış açıları ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Sigorta Dalı Bilişim Yatırımları Yapmalı

Sigorta kesiminin bu sürece uyumlanması için dijitalleşme stratejilerini bir an önce belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Erol Esentürk “Artık sigorta 4.0 zamanına girildi. Bugün araç servisleri ile sıkı bir ilgi içerisinde olan şirketler, yazılımın daha ön plana çıkması ile birlikte bilişim kesimine de yatırımlar yapması gerekecek. Kişisel ya da ticari farketmeksizin, muhtemel hasar durumlarında sorumluluğun kimde olacağı hala net değil. Bu mevzuların dünyada netleşmesi ile birlikte, poliçelerde yeni tanımlamalar ve yaklaşımlar getirilmesi gerekecek. Şu anda çoğunlukla sürücü kaynaklı kazalardansa, ileride yazılımsal sorunsal ya da anlık internet kesintisi üzere meseleler tahminen kazalara sebebiyet verecek. Kaza frekansı epey düşecek lakin mümkün kazalarda da sorumlunun tespiti bugüne nazaran daha sıkıntı olacak. Şu anda uçak kazalarında gördüğümüz inceleme süreçlerine benzeri süreçler görebiliriz. Bu da, hasar sonrası dönemlerini uzatabileceği üzere daha komplike bir hale de getirebilir.” diye belirtti.

“Monopoli İle Paha Katanlar Platformu” Risk İdare Danışmanlığını Yeni Dünya Tertibine Entegre Etmeyi Misyon Edinecek

Kısa bir mühlet evvel satış sonrası süreç idaresini düzgünleştirmek üzere müşteri ile proaktif bağlantı kurmak ismine ‘Müşteri Memnuniyeti Merkezi’ni hayata geçiren Monopoli Sigorta, alınan verimli geri bildirimleri takiben bu yaklaşımını tüm paydaşları ile gerçekleştirebileceğini tespit etti. “Neden olmasın dedik?” diyen kurucu ortaklardan CEO Erol Esentürk, “Sektörümüzü âlâ tanıyoruz, daima tahlil ediyoruz.Türkiye’nin en büyük 26 sigorta şirketi bizim yol arkadaşımız.

Acenteleri yeterli tanıyoruz, kesimimizin kederlerini de, kimi sıkıntılarının tahlillerini de biliyoruz. Tıpkı müşterimizin muhtaçlıklarını bildiğimiz üzere. O vakit paydaşlarımıza da motamot müşterilerimizde olduğu üzere proaktif bir yaklaşımla seslenelim, elimizi uzatalım dedik. Birlikten doğacak yeni bir güç ile, yeni dünya sistemine daima birlikte adapte olmanın yollarını bulalım ve herkesi birarada ağarlayabileceğimiz, hepimizin birbirinden öğreneceği, dalımızı bu tertibe çarçabuk entegre etmeyi misyon edinecek bir deneyim paylaşım ve bağlantı platformu kuralım diye kolları sıvadık” diye de ekledi.

Sigorta Bölümüne ‘Değer Katanlar’ Geleceği İnşa Edecek!

CEO Erol Esentürk, Monopoli markasının 2021 vizyonuna dair yaptığı açıklamada ayrıyeten; kendi ekosistemleri içinde hayatına dokundukları herkese ve her yere “değer katan” marka olma misyonu ile hareket edeceklerini, kelam konusu misyonu yansıtmak üzere kurulan irtibat platformunun aktifliklerine katılarak deneyim ve bilgi birikimini kesimin kullanımına ve deverana açan; sigorta

sektörüne “Değer Katan” herkesin, dalın geleceğini inşa eden öncüler olarak anılacağını da kelamlarına ekledi. “Bilgi, Büyük Bilgi, Teknoloji,Dijital Multipleks Sistemler, Yapay Zeka Entegrasyonlu Platformlar…Bu çağın altın kıymetindeki olguları bunlar. Biz artık daha zirve bir bakışla herkesin kendi kesiminin geleceği için ortak bedel yaratan projeler üretmesi gerektiğine inanıyoruz. Zira dünyanın da hayatlarımızın da sürdürülebilirliğinin birbirimize kattığımız bedelde gizli olduğuna inanıyoruz.” diye Esentürk “Monopoli İle Paha Katanlar Platformu”nun etkinliklerinin hibrit bir teknikle; yarı online, yarı yüzyüze bir biçimde bu yılın son çeyreğinde başlayacağını, 2022 için gayelerinin ise artık yıl boyunca yüzyüze gelinebilecek buluşmalar düzenleyerek, paydaşları ile biraraya gelmek olduğunu belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu