Oyak Renault, Karsan ile iş birliği anlaşması imzaladı

Renault Grubu’nun endüstriyel ayak izini optimize etme stratejisi kapsamında Oyak Renault, Türkiye’nin çok markalı araç üreticisi pozisyonunda yer alan Karsan ile 2022’nin sonundan itibaren geçerli olmak üzere mevcut Megane Sedan üretimi için 5 yıllık bir muahede imzaladı.

Bu proje ile mevcut Megane Sedan üretiminin Karsan’a devredilerek Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni kuşak araçlara yer açılması ve üç vardiya halinde ağır çalışma tertibinin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Aracın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta modüllerinin üretim faaliyetine devam edecek. Tıpkı vakitte Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve kesim tedarikçileri ile bağlantılardan sorumlu olmaya devam edecek.

İş birliği kapsamında, Megane Sedan’ın üretiminin 5 yıl boyunca Karsan tarafından gerçekleştirilmesi öngörülürken; aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu biçimiyle devam ettirilecek.

Projeyle, yıllık 55.000 adetlik üretim hacmi oluşturulması bekleniyor.

İş birliği muahedesi hakkında değerlendirmede bulunan Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun şunları söyledi: “Oyak Renault olarak, alanında esaslı bir bilgi birikimine ve ehil iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye iktisadına değerli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve kesime farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz.”

Karsan CEO’su Okan Baş ise, “Çağın mobilite gereksinimlerine uygun küresel nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma tahlillerini sunan Karsan olarak Oyak Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden ötürü memnunuz. Renault Megane Sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. Birinci adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Tıpkı vakitte bu hoş gelişmenin Türk otomotiv endüstrimize güzel uğurlu olmasını dileriz” dedi.

Yıllık 378 bin araba ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault, halihazırda Yeni Clio, Yeni Clio Hibrit ve Megane Sedan modellerini, ayrıyeten bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmeye devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu